sobota 14. září 2013

EHD: Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého ve Vojanových sadechDen procházky Ne 8.9.2013
Barokní Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého  s vyhlídkovou terasou je součástí ohradní zdi dnešních Vojanových sadů. Kaple je jednou z menších staveb bývalého klášterního komplexu řádu karmelitánek z druhé poloviny 17. století. Uvnitř kaple dříve stála socha sv. Jana Nepomuckého.  Z terasy je pěkný výhled na Vojanovy sady a Malou Stranu. (běžně je terasa nepřístupná, během EHD zpřístupněna)

Byli jsme tady na Mapy.cz


---------------------
Vojanovy sady jsou nejstarší částečně zachovalou zahradou v Praze. Původně šlo o část ovocné zahrady  přináležející k biskupskému dvorci založenému na Malé Straně ve 13. století.
Zahrada byla v roce 1420 zničena husity. Následně byla rozparcelována mezi malostranské a staroměstské měšťany podobojí.
V r. 1655 vykoupil pozemky císař Ferdinand III. a předal je řádu karmelitánek, které uvedl do Prahy.Ty ke své činnosti zpočátku využívaly Valdštejnský palác, později v sadech vybudovaly klášter s kostelem svatého Josefa . Karmelitky zřídily novou zahradu kolem roku 1670 a původně jim sloužila jako užitková. Ze stejné doby je i arkádová zeď s výklenky, která odděluje zahradu a klášter. V klášterním komplexu  byly vystavěny 3 menší stavby, ke kterým se nezachovaly žádné dolumenty.

Kaple sv. Eliáše byla údajně postavena mezí lety 1660 - 1670 jako typická zahradní kaple v podobě grotty - krápníkové jeskyně.V 1. polovině 18. století byla vybudována klenutá kaple zasvěcená zakladetelce řádu karmelitánek sv. Terezii z Avily.

Třetí stavbou je výklenková kaple s vyhlídkovou terasou, která patrně pochází z 2. poloviny 17. století.Kaple byla zkokumentována na plánech Matěje Hummela z r. 1782. K výstavbě výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého se nedochovaly žádné dokumenty. Mohla vzniknout s výstavbou ohradní zdi. Ve výklenku bývala socha sv. Jana Nepomuckého stojícího  na rybě od Fr. Platzera z r. 1749.
Půdorys věže  tvoří trojúhelník, jehož přeponu tvoří ohradní zeď, oddělující Vojanovy sady od ulice U Lužického semináře.

 V severní stěně jsou dveře na točité schodiště s malými osvětlovacími okénky,

 které vede na vyhlídkovou terasu nad výklenkovou kaplí.


Z terasy je krásná vyhlídka na Vojanovy sady a samozřejmě na Pražský hrad a Malou Stranu.Kaple prošla  v letech 2012 - 2013 celkovou obnovou na náklady Městské části Praha 1.


Podle dochovaných záznamů sloužila zahrada až do roku 1782 skutečně hlavně jako užitková a ovocná. To se změnilo o rok později, kdy se majitelem stal spolek anglických panen a ty na začátku 19. století upravily původní sad do podoby anglického parku, kde nechybělo jezírko a mnoho jehličnanů.
Po vzniku Československé republiky se zahrada stala majetkem státu (1919), část jí ovšem musela ustoupit budově ministerstva financí. Jeho zeď svírá sady od severu v Letenské ulici.
Pro veřejnost byla zahrada otevřena v r. 1954 a tehdy byla pojmenována podle významného českého herce Eduarda Vojana. Má otevřeno celý rok.

Do sadů se vchází starou branou v ohradním zdivu na východní straně z ulice U Lužického semináře.
Na konci hlavní cesty je široké schodiště vedoucí na terasu, kde jsou lavičky a růžové pergoly.

Najdeme tu také nově zrestaurovanou kašnu. Byla objevena už v roce 1980 pod nánosem zeminy při čištění plochy od plevelů. Nikdo nevěděl, jak je hluboká, ani v jakém je stavu. Na konci dvacátého století se proto počítalo jen s tím, že bude osázena květinami. Vše se změnilo v okamžiku, kdy ji restaurátoři vyzvedli. Malý barokní skvost by bylo škoda lépe nevyužít. Kašna ve tvaru čtyřlístku s vodotryskem je dnes usazena v záhonu, voda v ní cirkuluje pomocí čerpadla umístěného pod pískovcovou nádrží.
V pozadí za stromy se nacházejí zrestaurované (2001) sluneční hodiny. - nemám bohužel fotku - přehlédla jsem je :(  Jsou na zdi za tím menším stromem.
Anglický parkvčelí úl


Vojanovy sady vzhledem k jejich poloze v sousedství Vltavy zasáhla v roce 2002 povodeň, která je zničila. Voda zde dosahovala do výšky skoro čtyř metrů. Rekonstrukce se ale podařila a dnes je park stejně krásný jako býval před povodní. Obnoven byl i skleník.

Zdroje pro text:
Letáček k Dnům evropského dědictví
http://www.praha.eu/jnp/cz/home/zabava/prazske_parky/vojanovy_sady/vojanovy_sady.html
http://www.novinky.cz/cestovani/142312-vojanovy-sady-nejstarsi-prazska-zahrada.html

Den procházky Ne 8.9.2013
Byli jsme tady na Mapy.cz

2 komentáře:

  1. Tak kapli sv.Eliase bzch takhle na dvorku necekala:)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A pročpak? Karmelitánky se k němu hlásí...

      Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)