čtvrtek 24. října 2013

Podzimní výlet do zámeckého parku Veltrusy

Datum výletu: Ne 13.10.13
Parkujeme v obci Veltrusy nedaleko vstupu do parku Hlavní (erbovní) branou. (Brána prochází opravou, tak nemám obrázek.)
Park je otevřen celoročně od úsvitu do soumraku.
---------
Více o zámku a parku jsem načetla tady:
https://www.zamek-veltrusy.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Veltrusy_(z%C3%A1mek)
a zaujalo mě toto:
 • Zámek je významným dílem vrcholného baroka z 1. poloviny 18. století. Postavit si ho dal Václav Antonín Chotek (1674-1754), místodržící v Čechách.
 • Pan  Chotek vybudoval tzv. okrasný statek - to zní zvláštně, ale znamená to spojení příjemného s užitečným - zámek a park byly vytvořeny tak, aby byla spojena okrasná stránka s užitkovou formou. Samozřejmostí bylo zachování zemědělských ploch, které přinášely panství finanční zisky. Zemědělské plochy byly zručně zakomponovány mezi okrasné složky. V této koncepci je veltruský zámecký areál unikátní nejen na českém území, ale i v Evropě.
 • Byl vybudován vodní kanál, který procházel celým zámeckým parkem. Po tomto kanálu (uměle zbudovaným pravým ramenem Vltavy) se Chotkové velmi rádi plavili na lodičkách a zastavovali na nejrůznějších místech, kde si nechali postavit četné pavilony a další odpočinková místa, která hojně využívali k relaxaci a občerstvení. 
 • V roce 1754 se uskutečnil v zámeckých a parkových prostorách první vzorkový veletrh na světě pod názvem Velký trh tovarů Království českého za účasti panovnice Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského.
 • Na zámku i v parku se do nynější doby natáčelo několik desítek filmů, televizních inscenací, pohádek, seriálů či dokumentárních a soutěžních pořadů. Z těch nejznámějších jmenujme alespoň: Amadeus (1984), Rudý baron (2008), Babí léto (2001) hl. role: Vlastimil Brodský, Stela Zázvorková


K zámku míříme od jihu. Po pravé straně cestu  lemuje plot daňčí obory, daňky jsme však nezahlédli. Spíš asi ráno nebo večer.

Zámek je v rekonstrukci, tak obrázek zdálky.
Park má být také domovem zajíců a bažantů. Bažanti nepocházejí z umělého chovu z bažantnice, ale z přirozeného chovu, proto si zachovali ve velkém i přirozené zvyky, např. hřadování  na
stromech.
Míjíme kapličku Charlotty Chotkové, kterou – jako i další stavby, ke kterým je přístup „zdobí“ cedulka „Prověřeno statikem“. Nevíme, zda  se váže k letošním povodním nebo ještě k r. 2002. Další cestou nacházíme i zábrany k některým pavilonům - např. k Chrámu přátel venkova a zahrad...Přecházíme Charlottin mostek.Přicházíme k zámku, který je opravován, takže se dá fotit jen po částech.
Na severní straně k němu přiléhá čestný dvůr, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období z dílny Matyáše Bernarda Brauna.
tady je kupříkladu srpen
Od zámku se vydáváme na sever barevnou alejímezi poli, to je ta užitková část panství. V poli je několik remízků, které nejde nefotit - pořád a pořád. A stromy aleje také!


Na konci aleje  u domku , který býval sušárnou ovoce, odbočíme doprava a dostáváme se k okrasné části parku. Na mostě Emissarius leží  sfinga.

Úplně vzadu je  vidět sušárna ovoce
Hned vedle kanál protéká Egyptským pavilonem - spíš zříceninou. Sem asi Chotkové pluli na loďkách na piknik
Odvážně jsme vstoupili dovnitř - malými okénky na schodišti bylo vidět na kanál a pak už jen tma a černá kobka dole. Zase posloužil telefon - Aplikace Screen Light (ale jsou i různé jiné) nahradila baterku.

Příjemnou alejí se dáváme na zpáteční cestu.


je vidět i Říp


Zase ten remízek z druhé strany a část aleje, kterou jsme šli
Jsme zas u zámku

a cestou k zámecké restauraci sluníčko krásně prosvítilo keřík
Pak už na parkovišti vidím pro mě neznáme plody
Byli jsme tady na Mapy.cz
Ušli jsme téměř 6km,

3 komentáře:

 1. Nádherné podzimní barevné fotky! Ve Veltrusích jsem byla o prázdninách a bylo to tam dost zničené po povodních :-(

  OdpovědětSmazat
 2. Děkuji :) Tento podzim je opravdu krásný. Ve Veltrusích už to vypadá příjemně, i když na opravách zámku a některých pavilonů se ještě pracuje.

  OdpovědětSmazat
 3. Krasne fotky! Skoda ze dankove se zabehli :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)