středa 2. října 2013

Do Dolního Dvora a Luisina údolí

Den výletu: Út 24. 9. 13
Výlet do údolí - projdeme vesničku Dolní Dvůr a  Luisino údolí
Byli jsme tady na Mapy.cz
Počasí se přes noc nezlepšilo - mrholí pořád.tak si říkáme - v údolí bude líp..., cestou sem z auta nám přišlo, že stojí za průzkum pěšmo. Klesáme tedy podél vleku a naše dočasné obydlí nás svrchu sleduje
Podél Malého Labe po modré značce  procházíme vesničkou Dolní Dvůr. Míjíme hezké zahrádky, chatky..osobitou požární zbrojnici
Tato roubenka bývala škola v letech 1806-14.Občas vykoukne i kousek modré oblohy a sluníčko, ale sporadicky...


a přicházíme na náměstí , kde obejdeme všechny pamětihodnosti a zajímavostiPůvodní fara  z r. 1807, nyní pošta , po rekonstrukci  2004-5 nahoře navíc byty.
Škola -  r. 1811 byl dům vykoupen a upraven jako škola. Do té doby se vyučovalo v roubence.
Od r. 1977 slouží jako Obecní úřad.

Kostel sv. Josefa se zvonkohrouPravidelné bohoslužby se zde nekonají.


Klasicistní kostel sv. Josefa byl postaven v letech 1802 – 6 na soutoku Klínového a Kostelského potoka, v místě, kde stály největší krkonošské hamry. Byla tu rudná huť, ve které byla v r. 1790 ukončena výroba. Na stavbě kostela pomáhali obyvatelé Dolního Dvora vlastní prací. Stavba je obklopena hřbitovem a od r. 1995 je na ní umístěna obecní zvonkohra.Zvonkohra s 11 zvonky je ze zvonařské dílny paní Tomáškové – Dytrichové z Brodku u Přerova a 7. května 1995 byla vysvěcena. Zvonkohra hraje od po do pá v 10 a 17h. V so a ne od v 10, 12 a v 17h. Pro každé roční období hraje 4 odlišné melodie a ještě 4 další na Vánoce.
Kostel je přístupný v letních měsících každou neděli od 14 do 16h.
Před kostelem stojí socha sv. Josefaa sv. Jana Nepomuckého
Na náměstí vidíme ještě kapličku


A je tu roztomilá :) víceúčelová budka skrývající vodovod a jízdní řády.Z náměstí je to 4,5 km na Hříběcí boudy, 10km na Klínovku, 17km do Špindlu po modré.

Vracíme se zpátky a u cesty potkáváme houby.

a pitoreskní chatky U „našeho“ vleku, kde bychom měli začít stoupat k Liberecké boudě, odbočujeme doprava – do Luisina údolí.Jsou tu poníci!A  spousta  pěkných roubenek.

Cesta mírně stoupá  a některé stromy jsou už podzímní
a když si myslíme, že jsme dost vysoko, abychom traverzovali přes les k naší chatě, přichází vítr a černý mrak. Tak do temného podmáčeného lesa radši nelezeme a  vracíme zpět dolů k vleku a jdeme ještě druhým údolím  - silničkou proti proudu Malého Labe. Tam to ale není vůbec hezké – takové tmavé úzké údolí, cestu vroubí lopuchy. A zase začíná docela hustě pršet. Dojdeme k chatě Alim – to už je vlastně ve Strážném – a odtud jako včera mírně vystoupáme k Liberecké boudě.
Ušli jsme asi 9 km.
Byli jsme tady na Mapy.cz
Den výletu: Út 24. 9. 13

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)