Toulka Prahou začíná na Masarykově nádraží a kroutíme hlavou na různé zajímavosti - Hotel Central v Hybernské, V Celetné provizorní Mariánský sloup, jdeme přes Staromák a Pařížskou do židovského města a na Dvořákovo nábřeží. Na druhém břehu Vltavy objeven hrázděný domeček - Gemini. Přes Kampu ke Zpěváčkům a na metro. Ušli jsme asi 5 km.
Do centra jedeme tentokrát vlakem. V hale Masarykova nádraží hlavu vzhůru – nedávno (no, prosinec 2011) opravená střecha stojí za pohled.
Nejdřív musíme na poštu poslat balíček a pak už jdeme, kam nás nohy nesou. Fotím občas - namátkou, co nás zrovna zaujme. Hned v Hybernské - zase hlavu vzhůru - budova dřívějšího hotelu Central - nyní Kaminski - zaujme secesní fasádou.
Více o historii domu jsem našla na http://stary-web.zastarouprahu.cz/ruzne/central.htm
a odtud stručně: Byla to jedna z prvních secesních staveb v Praze. Průčelí nebo dobová fotografie slavného sálu Varieté nechybí v žádné významnější publikaci o počátcích moderní architektury. Ze sálu se později stalo kino, pak Komorní divadlo. Nedávná rekonstrukce zanechala z původní budovy jen obvodové zdi. Fasáda je sice vzorně opravena, uvnitř však v podstatě demolice. No,... :o(
Procházíme Prašnou branou a spíš se prodíráme Celetnou, až po pravé straně ve výklenku u zadní části Týnského chrámu přes poutače na guláš a vepřová kolena - vidíme "provizorní mariánský sloup".
AKTUALIZACE ČERVEN 2020: Mariánský sloup stojí opět na svém místě na Staroměstském náměstí.
(ještě informace doplním, až si ho vyfotíme)
http://www.marianskysloup.cz/
Ve zkratce:
Mariánský sloup byl postaven jako symbol vděčnosti za vyslyšení proseb o uchránění města před Švédy.
Stal se centrem náměstí, místem motlitby, ale také gnómónem - nástrojem měření času. (když se stín sloupu kryl s v dlažbě vyznačeným poledníkem, bylo v Praze pravé poledne, které ohlašoval výstřel z hmoždíře - malého děla.)
Sloup byl stržen davem několik dní po vzniku Československa, akce byla zřejmě předem připravována, protože byla živena nepravdivá myšlenka, že mariánský sloup je památníkem bitvy na Bílé hoře.
Od té doby vznikají snahy o jeho obnovu.
V r. 1990 byla ustanovena Společnost pro obnovu mariánského sloupu.
Pokračujeme přes Staromák do Pařížské a odbočujeme do židovského města. U Staronové synagogy na rohu je umístěna pamětní deska Pavla Tigrida, který tu poblíž bydlel.
tady je bez zábradlí
Nyní je to klubovna sdružení Gemini, které se věnuje zájmové činnosti dětí a mládeže. Původní účel této stavby byl ale jiný.
Ze zdrojů Gemini se dovídáme dva. A oba platí, což nám laskavě potvrdil admirál Gemini.
Na nástěnce před budovou se můžeme dočíst, že sloužila jako dům velitele Vojenské plovárny, která zde fungovala od r. 1809. Byla to nejstarší plovárna svého druhu v Rakousku. V r.1824 ji odplavila povodeň. Ale byla obnovována, fungovala zde asi do r. 1950.
Druhý výklad je na webu sdružení Gemini - v domku se vybíralo mostnéna Železnou lávku, která nahradila původní přívoz a která stála těsně vedle domku mezi roky 1869 a 1914. Byla demontována, když byl postaven Mánesův most. Mostné se potom vybíralo přímo na mostě do r. 1925.
http://www.gemini-praha.org/o-nas/prostory-pro-cinnost/korz/domek-vyberciho-mostneho/
jsou tu ještě další zajímavosti
http://www.gemini-praha.org/o-nas/prostory-pro-cinnost/korz/
Pokračujeme přes Kampu, kde je výstava fotografií k červnové povodni.
Rybářský domek na Botiči,
kolem jsme šli nedávno při procházce u Hostivařské přehrady. To se před domkem ještě sušila lednice.
Přecházíme přes most Legií a vidíme, jak tu vzniká poloostrov :o).
A probíhající úpravy na Střeleckém ostrově. Už se těším, až bude hotov!
Ještě na Můstek na metro a ušli jsme asi 5km.
Den procházky: středa 31.7.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)