úterý 8. března 2016

Kolem zámku Radim a k lomu s trilobity

Den výletu: Čt 24.9.2015
Radim leží kousek od Dobřichova a stezky Markomanů. Klidně to mohl být jen jeden výlet, ale při cestě do Dobřichova jsme se nějak zamotali kvůli dopravním omezením a nakonec zaparkovali v Pečkách a strávili tam nějaký čas.
Takže zámek Radim dostal svůj samostatný výlet o dva dny později.
Byli jsme tady na Mapy.cz

Obec Radim se poprvé písemně připomíná roku 1320 jako zemanské sídlo Bedřicha z Radimi, bylo tu však zjištěno již pravěké osídlení ze starší doby kamenné.
Wolfart z Javora a na Radimi pravděpodobně v letech 1423-1436 nechal postavit vodní tvrz. Tu chránil z jedné strany potok Výrovka a z druhé strany byžinatý terén. 
V roce 1446 Matěj Dubecký z Dubče koupil vodní tvrz a spojil všechny části obce. Dalším z majitelů obce a tvrze byl v letech 1483-1487 Oldřich z Kralovic. Roku 1541 koupil obec Petr Záruba z Hustiřan. 

Zámek Radim
postavený v roce 1610 je ve své zachovalé podobě jednou z nejnázornějších ukázek renesančního venkovského sídla střední šlechty. Postavit si  jej nechal Karel Záruba z Hustířan (dvořan Rudolfa II.) Radim vystřídala mnohokrát svého majitele i z řad významných šlechtických rodů, pro příklad si můžeme uvést rod Valdštejnů, Šternberků, Šliků, Kinských a Lichtenštejnů. Rod Lichtenštejnů vlastnil zámek Radim nejdéle, ač ne již jako sídlo k bydlení, ale jako úřední centrum panství. 

Na prohlídku zámku jsme nešli, jen jsme ho důkladně obhlédli  ze všech stran. Připadalo mi to tam takové domácké. Velice fotogenické.


Poté, co zámek v r. 1927 koupil dr. Jaroslav Bukovský, správcem se stal jeho syn statkář Jaroslav Bukovský. Budova byla elektrifikována, výrazně byl upraven park. Původní francouzský park byl osázen vzácnými dřevinami a přetvořen na park anglický. 
V letech protektorátu bydlela na zámku paní Bukovská, která jako majitelka statků pomáhala lidem z vesnice snášet různé nesnáze. 
Velký zlom nastal v r. 1950. Na zámek byla uvalena státní správa a byl dán k dispozici Místnímu národnímu výboru v Radimi. Bývalá majitelka měla být vystěhována, avšak tehdy se za paní Bukovskou postavili lidé z Radimi a poukázali na její chování za války. Paní Bukovská směla zůstat. Zbytek zámku byl upraven pro potřeby MNV a proměnil se v kanceláře, oddací síň a několik bytových jednotek. Park byl upraven pro pořádání koncertů, tanečních večerů a jiných kulturních akcí. Tímto využitím budova značně strádala a v 60. letech ji bylo nutné generálně opravit. Obecní úřad Radim zámek využíval až do roku 1994. 
V té době proběhla restituce, která navrátila zámek dědicům rodiny Bukovských, od kterých jej kupuje současný majitel pan Antonín Dotlačil. Zámek v nedávných letech prošel celkovou rekonstrukcí a od roku 2008 je otevřen verejnosti.

Park je malinký, nejsou v něm žádné cesty, stojí tu několik soch, pozůstatek parketu nebo jeviště...Ještě jsme se vrátili na nádvoří, totiž do kavárny. Měli tam výbornou horkou čokoládu - žádný puding.


V kavárně uvnitř

kavárna - veranda


veranda kavárny

A už zámek opouštíme


mně neznámé plodyNaučná stezka "Za trilobity"

Radimský lom je geologická přírodní památka. Kámen se zde  netěží již od roku 1958. Lom byl založen hlavně pro stavbu trati Pečky - Kouřim. Lomové stěny mají výšku 15-22m a jsou téměř kolmé.  Je založen v migmatitech kutnohorského krystalinika, kde je v kapsovitých prohlubních způsobených mořskou erozí zachována ukázka příbojové činnosti křídového moře, jde o slínovce až vápence s hojnými zkamenělinami korálů, mořských hub, mechovek, ramenonožců a mlžů.

Přiklopýtali jsme ke skále, ale žádnou zkamenělinu jsme nenašli - jen ty na obrázku...


Text byl čerpán z místních informačních cedulek.

2 komentáře:

  1. Další nádherný výlet a ještě i s trilobity. Máš kliku, že jsi žádného nenašla, to bych se naštvala :-) Můj sen je totiž aspoň jednoho malilinkatého trilobitíčka najít :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A to já bych se klidně o trilobitíčka podělila :)

      Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)