sobota 29. prosince 2018

Letní pobyt 2018? Vyhrála Šumava!

Dny výletu: Po 16.7. - Pá 20.7.2018
Loni v zimě jsme měli "velké oči" - chtěli jsme ještě jednou se stanem navštívit naše oblíbená místa v Dolomitech. To nadšení nás drželo dost dlouho, ale jak se blížilo léto, postupně vyprchalo. Nakonec jsme si přiznali, že si letní pobyt užijeme daleko líp třeba v penzionu na Šumavě.

Jenže jsme tím pádem neměli zajištěné žádné ubytování a v termínu, který jsme měli dohodnutý s dcerami - kočičími opatrovatelkami - to byl docela problém.

Ale uspěli jsme. V penzionu v Nové Hůrce. Webové stránky  penzionu - http://www.bikepenzion.cz/ - se zdály být přátelské cyklistům, tak i s koloběžkami nás snad rádi uvítají...

Přijeli jsme - a zrovna začalo vydatně pršet - snad poprvé v letošním létě.
Penzion byl zamčený a přede dveřmi stála tahle cedule:


Zavolali jsme panu domácímu, ale nikdo to nezvedal. Vedle penzionu stálo jedno polorozpadlé stavení a za domem se k sobě tisklo několik kočiček. Bylo nám ouvej. Zalezlí v autě jsme poslouchali bubnující kapky deště a utěšovali se tím, že zaplacená záloha nebyla moc velká. 
Po chvíli jsme zkusili znovu zavolat a teď už jsme se dozvěděli, že pan hostinský je na cestě a za chvíli dorazí.
No a pak už bylo všechno prima.
Na veliké motorce přijel drobný pán s bílými vlasy a plnovousem. I ubytovaní hosté byli vesměs motorkáři. Zato s koloběžkami jsme tam byli první a jediní. Nedali jsme se ale jejich Harley Davidsony zastrašit a zůstali hrdí na naše vozítka značky Mibo.

Moc jsme si těch pár dní užili - příroda krásná, málo lidí, mírné kopce, žádné vedro. 
Vtipné povídání a dobré normální jídlo. Dozvěděli jsme se hodně o motorkách, závodění a kočičích zvycích.

Tady popíšu jen první výlet a pak zastávku v Dobré vodě cestou domů. Ostatní výlety budou v dalším příspěvku.

Přestalo pršet a my vyrazili k jezeru Laka.
Jeli jsme tudy:
https://mapy.cz/s/3ijjy

Vedli jsme koloběžky celou cestu k jezeru, stoupání asi 200m,  zato zpátky to byla skvělá jízda. Celkem jen asi 10 km.


Jezero Laka leží v nadmořské výšce 1096 m,  má 2,78 ha , střední hloubka je 1,43 m,
Nejmenší a nejvýše položené jezero ledovcového původu na české straně Šumavy. Zvolna zarůstá.
Poslední den pobytu - cestou domů jsme si zajeli prohlédnout výzdobu kostela sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic.
Výzdobu ze zeleného skla.

Dobrá Voda (885 m n. m.)
Historie obce - původní název osady byl Březnice. Nový název dal osadě pramen, který podle pověsti vytryskl do očí slepé krávě domkáře Gerla a ta znovu prohlédla. Ve vsi byla od roku 1754 i fara, s okolními samotami zde žilo 136 německých obyvatel. V 17. a 18. století stávaly  u Vintířovy studánky lázně a poutnický dům.  Po roce 1945 se obec stala správním střediskem vojenského újezdu, dnes je místní částí blízkých Hartmanic.Kostel sv. Vintíře
Kostel dal v r. 1706 postavit na místě staré kaple baron František Karel Villani.
V roce 2001 přibylo do kostela unikátní oltářní retabulum (= oltářní nástavec) vyrobené sklářskou výtvarnicí Vladěnou Tesařovou. Retabulum má rozměry 4,5x3,3x0,4 m a spolu s 35 sochami váží 5 tun. Dnes je v kostele nová skleněná křížová cesta i další objekty ze skla - betlém.


Při naší návštěvě tu probíhaly úpravy v rozvodu elektřiny, a proto skleněné objekty nebyly nasvícené. Slibovali nám, že za chvíli bude vše opraveno. Tak jsme se těšili, že budeme mít srovnání nasvícených i neosvětlených předmětů. Jenže bohužel se oprava protáhla a my už nemohli čekat. Tak jsou objekty trochu tmavé.Oltář


pultík


Křížová cestaBetlém

sv. Vintíř
Muzeum Dr. Šimona Adlera
V rodném domě dr. Šimona Adlera, významného rabína, pedagoga a učence, jenž zahynul v roce 1944 v Osvětimi, je zpřístupněna muzejní expozice na paměť 110 židovských komunit zaniklých v období holocaustu v západních Čechách.

Dům sv. Vintíře na Dobré Vodě - býval původně zdejší farou. V r. 2002 byla fara zrekonstruována a nyní tento objekt slouží jako dům pro společné sdílení Čechů a Němců, pro exerciční a vzdělávací účely a pro odpočinek a relaxaci. Dům nabízí 38 lůžek ve dvou až pětilůžkových pokojích.


Je tu i několik penzionů a je od nich krásná vyhlídka do kraje.Vintířova stezka
Gunter - Vintíř (po 950 - 1045)
Durynský hrabě, příbuzný krále a císaře Jindřicha II a jeho sestry Gisely provdané za uherského krále Štěpána Svatého. Teprve ve zralém věku se stal mnichem benediktínského kláštera v Bavorsku, později poustevníkem v pralesích bavorské a české Šumavy. Založil klášter Rinchnach.
Se svými druhy zřídil stezku spojující Bavorsko a Čechy. Jako misionář působil v Čechách, u pohanských Luticů i v Uhrách. Osvědčil se jako prostředník v diplomatických jednáních mezi českými a německými panovníky . Úzké přátelství jej pojilo s knížetem Oldřichem a jeho synem Břetislavem.
zemřel 9.10.1045 ve své poustevně na Šumavě u dnešní Dobré Vody, pohřben byl v klášteře benediktinů v Břevnově u Prahy.

V textu čerpáno z naučných tabulí v navštívených místech.

4 komentáře:

 1. Šumava je krásná, díky za připomenutí.

  OdpovědětVymazat
 2. Jezero Laka vypadá opravdu krásně. Od několika lidí jsem slyšela, že to je snad nejkrásnější ze šumavských jezer, ale zatím jsem neměla možnost se tam jet podívat. Tak snad to brzo napravím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky doufám, že se k jezeru Laka ještě podíváme. Byli jsme tu jen na skok k večeru - asi v 6. Tak jsme to tam neprozkoumali dostatečně...

   Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)