pondělí 16. listopadu 2015

Amsterdam: různé vehikly a detaily

Dny výletu: St 2. - Po 5.9.2015
Pozorovat cyklisty a jejich osobité bicykly bylo moc zábavné. Také domovní štíty, znamení, uzounké vchody s lavičkami a všudypřítomnými květinami. A semtam i nějaké to kočičí stvoření.
Byli jsme tady na Mapy.cz

Původní úmysl půjčit si kola - alespoň na jeden den - jsme nakonec zavrhli a pořídili si na celou dobu jízdenku.
Bohužel zrovna na vlak, kterým se obvykle jezdí z letiště do města, neplatila.
Ale předem jsme pátrali na místním idosu - resp. gvb -  a objevili autobus č. 69, který sice kličkoval přes půlku města, a pak jsme ještě museli pokračovat tramvají,  ale pro začátek nám vyhlídková jízda nevadila.
Ještě tu mají zvláštní extrabuřt - musí se přiložit jízdenka ke čtečce při každém nástupu i při výstupu. Myslím, že to je oříšek i pro domorodce. Asi to zavedli nedávno. A moc nechápu smysl - permanentní dopravní průzkum asi. Jízdenku jsme bohatě využili, hlavně tramvaje, orientace byla snadná, bylo to ok.

Už při té první vyhlídkové jízdě z letiště jsme mohli sledovat odhodlané proudění cyklistů, v mnohostupu, na mě moc rychle, na těžkopádných bicyklech většinou s několika sedačkami a nějakou krabicí vpředu... Po cyklostezce mezi nimi jezdily i skútry a malá elektrická auta.

Pozorovat místní cyklisty bych mohla hodiny - měli jsme je na očích i z okna hotelu. Často po ránu vezli i několik dětí a ještě bednu s věcmi. Když pršelo, jeli také - s deštníkem nad sebou a někdy při tom i telefonovali. Bohužel nemám takové fotky, ale jednu deštníkovou - focenou z kavárny - mi poskytl manžel :)Tady je směs různých vehiklů, co jsme potkali. Typicky mají dvě sedátka a  nějakou bednu.


autíčka běžně  brázdila cyklostezkamiHrál a zpíval na trhu

Pohodlíčko, ale po svých to bylo stejně lepší


Korba a ješě sedátko


Korba a ještě sedátko


Při bližším pohledu - zajímavé dvojkolo

A poslední vehikl vodní

Mají tu tak úzké vchody. A to jsou většinou ještě dvojité - tady je jeden pěkně odkrytý...


Nábytek se dveřmi stěhovat nedá. Tak proto jsou některé štíty předkloněné a snad všechny mají hákyTady zrovna asi stěhovali nebo budou...Vchody byly vůbec kouzelné, před nimi na ulici květináče a stoličky a lavičky a taky kočičky. A také různá domovní znamení.


dům U dvou sester

Tady je to zblízka

Nějaký krvelačný levKdyž jsme tohohle chlapíka fotili, jeden kolemjdoucí koukl na manžela, na sochu, na manžela, na sochu a pak povídá:
 "Almost the same" :)


Našli jsme i dva nejužší domyTady ten vpravo je asi ještě užší

Pak tu mám parádní štít hlavního nádraží - Central station.


a z náměstí Dam portál královského paláce. Reliéfy zobrazují Amsterdam jako vládce moří.


Před vchodem do  Oude Kirk (Starého kostela)  je zvláštní dlažka:)


Ještě další kočičkaA tady je asi pisoár

Zaznamenali jsme i padací schody


Na Muzejním náměstí byla kolem muzea Van Gogha ohrádka ze slunečnic. V neděli jsme najednou začali potkávat lidi s kyticemi slunečnic - mohli si rozebrat ohrádku!2 komentáře:

  1. Parádní fotoreportáž! Ani v Bruselu se nesmí stěhovat po schodech či výtahem, také mají háky.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)