pátek 28. března 2014

Z Libně podél Rokytky na nádraží Kyje

Datum procházky: Čt 6.3. 2014
Druhá etapa naší "pouti" podél trati z Prahy do Klánovic.
Byli jsme tady na Mapy.cz (trasa je tentokrát vyznačena)
Ušli jsme asi 6 km.Nejdřív musíme něco pořídit v Galerii Harfa, takže startujeme odtud a ne z libeňského nádraží. Jakmile překonáme Freyovu ulici, opouštíme rušné město  a  jdeme po klidné  pěšině podél Rokytky. Vede tu naučná stezka (s podivným názvem "NS MČ Praha 9 JV stezka"). Ale má dost zajímave poučné tabulky, viz dále..

V říčce je opravdu málo vody, sucho je vidět i na sněženkách, které občas míjíme - jsou celé povadlé, ani se mi nechce je fotit.Tady je první poučení - jsme u  ragbyového hřiště - tak něco o hřišti a historii ragby-u nás i ve světě.


Na protějším břehu je louka plná dřevěných cvičebních nářadí. Loni tu ještě nic nebylo. Šli jsme tudy už před rokem, jen jsme pak neobcházeli Hořejší rybník, ale prošli jsme k Pražskému zlomu a Hloubětínskému zámku. To bylo ale ještě v době před blogem..


A je tu další poučná tabule - vypráví, že zde - mezi Vysočany a Hloubětínem - dříve stály dvě nouzové kolonie - Čína a Za Areo.


Kolonie zanikla asi až v r. 1975 - viz. výstřižek z Večerní Prahy:
http://archiv.pis.cz/srv/www/qf/cs/ramjet/searchDetail?id=6874&pageNumber=344

a ještě víc je tady:
http://czumalo.wordpress.com/2013/08/13/co-jsme-ve-vysocanech-a-libni-uz-nevideli-viii-barakove-kolonie/


A dřevěné cvičební nářadí přibylo i na naší straně Rokytky. Ale to není nářadí pro nás, vypadá nebezpečně, raději  se mu opatrně vyhneme.

Projdeme pod mostkem a z chvilku vylezeme po schodech na cyklostezku, která přemosťuje Poděbradskou ulici. Pokračujeme po cyklostezce kolem oploceného malého sídliště Kejřův mlýn  a obcházíme Hořejší rybník.
Tady už  jsme na konci rybníka, pod viaduktem bychom mohli projít do přírodního parku Smetanka (tam to také někdy prozkoumáme..) Pod viaduktem nás zase vítá Rokytka. Dál nás provází po pravé straně, když dokončujeme okruh kolem rybníka.

Prostor pod rybníkem byl donedávna hodně zpustlý. Nyní probíhá jeho revitalizace, část už je hotova.


Takový bachratý kopec :)

My ale musíme vystoupat lesem, kde je most přes Průmyslovou ulici. Pak už  nad zahrádkářskou kolonií směrem ke Kyjskému rybníku.Na břehu Kyjského rybníka stojí dřevěná restaurace se zahrádkou U Eriky. Docela jsme si ji oblíbili. Tady je:


A už míříme k nádraží Kyje. Rybník má ale za viaduktem ještě takový apendix :)
Předchozí etapa "Podél trati z Prahy do Klánovic"
1. etapa: Staré spojení


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)