pátek 7. března 2014

Od Letenské vodárny přes Místodržitelský letohrádek na odměnu do Vozovny

Den procházky: pá 14.2.2014
Prozkoumali jsme  zvenku vodárenskou věž na Letné  i Místodržitelský letohrádek nad Stromovkou, pokochali jsme se výhledem z terasy na Stromovku, Troju...
Byli jsme tady na Mapy.cz


Tramvají  na Letenské náměstí a přes křižovatku do Korunovační ulice. Tady už vidíme budovu Letenské vodárny. Moc se mi líbí, tak ji obcházíme skoro ze všech stran. A proto je tu tolik podobných fotek - nemohu si pomoci...


Novorenesanční vodárenská věž byla dokončena v roce 1888. Původně zásobovala vodou horní část Holešovic a Bubenče.Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913. Do jejích jednotlivých pater byly následně vestavěny byty pro vodárenské zaměstnance, později byly v části věže sklady.
V sedmdesátých letech byl zbořen podzemní čtyřkomorový válcový vodojem a přečerpávací stanice.
Nyní v pětipodlažní věži nalezneme výtvarné ateliéry, čajovnu i Dům dětí a mládeže.

Věž je oddělena od Letenské pláně dlouhatánským blokem domů - tzv. Molochovem - na fotce v pozadí jen vykukuje, protože to zas objevuji s křížkem po funuse...
Je to funkcionalistická stavba z první republiky - byly zde opravdu luxusní byty.Původ jména "Molochov" pochází pravděpodobně již z doby stavby z konce 30. let jako negativní označení této mohutné budovy. Zadní trakt Molochova tvoří ulici U vodárenské věže. Na nás tato ulička působila jako příjemný klidný dvorek.

Pokračujeme Korunovační ulicí k Místodržitelskému letohrádku.

V současné době budova slouží jako archiv a studovna oddělení časopisů Národního muzea v Praze.To musí být příjemné pracovní místo, přestože je dost zchátrachtilé.

Studijní den pro veřejnost: čtvrtek: 9.00 - 18.45 hod. V době letních prázdnin je zavřeno.

Původně to byl lovecký hrádek, později od roku 1849 byl letohrádek propůjčován místodržícím (úředníkům, kteří zastupovali panovníka), jakožto jejich letní sídlo. O historii více v odkazu dole a také na obrázku poučné tabule.Ukryté jezírko kousek od vchodu u postranního křídla
Z terasy je krásný výhled do Stromovky, do zoo - je pěkně vidět loni otevřená cesta Zakázanka (shora od bizonů klesá nad výběhem různých kamzíků k bývalému sloninci). Vidíme i kapli sv. Kláry a skleník v botanické zahradě.
kaple sv. Kláry vzadu rozmazaná..

cesta Zakázanka v zoo

skleník v botanické zahradě
Na terase stojí na rokokovém podstavci svérázné samoobslužné sluneční hodiny -  ten globus.


Globus vytesaný z českého červeného mramoru s bílým žilkováním má osu orientovánu rovnoběžně se skutečnou zemskou osou. Na globu jsou vyznačeny  obratníky a časové údaje. Osa glóbu je na severním a jižním pólu prodloužena a je na ní upevněn kovový segment s možností otáčení. Ten funguje jako sluneční tyč. Zájemce o přesný čas musí uchopit segment, zvednout ho a zaměřit šipkou ke slunci. Segmentem pak zvolna otáčet, až je jeho stín vržený na zeměkouli nejužší. Pak se odečítá čas.
No já jsem tady nic neodečetla, protože se jako obvykle poučuji zpětně. Tak příště :)

Procházíme Stromovkou dolů  a míjíme Šlechtovu restauraci. Na zadní straně ji žádným obrázkem neobalili, tak je vidět její pravý stav.

No  my ale nějaké občerstvení zasloužíme - naštěstí je nedaleko funkční restaurace Vozovna.

Uvnitř je spousta dětí a taky pejsků. Děti kupodivu v klidu - asi vydováděné z hřišť, které Vozovnu obklopují. A jeden pejsek (rasa viz seznam.cz) seděl paničce celou dobu tichounce na klině a jen se tak moudře rozhlížel kolem. Dali jsme si moc dobrý jablečný koláč.
Než jsme se dokodrcali na Masaryčku, setmělo se - už v Jindřišské.
V textu je čerpáno ze všech těchto zdrojů, které obsahují ještě další podrobnosti:

Vodárna
http://cs.wikipedia.org/wiki/Letensk%C3%A1_vod%C3%A1rensk%C3%A1_v%C4%9B%C5%BE

Molochov
http://cs.wikipedia.org/wiki/Molochov
http://www.lidovky.cz/pripad-molochov-panelaky-nebo-elegantni-funkcionalisticka-architektura-14q-/design.aspx?c=A121008_160046_ln-bydleni_ter

Místodržitelský letohrádek
http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%ADstodr%C5%BEitelsk%C3%BD_letohr%C3%A1dek
http://www.nm.cz/Knihovna-nm/Oddeleni-KNM/Oddeleni-casopisu-Knihovny-Narodniho-muzea/
http://stary-web.zastarouprahu.cz/ruzne/slunecni.htm


6 komentářů:

 1. Krásná vycházka! V té vodárenské věži vedla kamarádka kroužek mladých přírodovědců, či jak se to jmenovalo. Hlavně tam měla plno zvířat, která neměla doma kam dát :) Pracuje totiž v ZOO a z Letné dosud chodí do práce denně hezky pěšky :)
  Vozovna mě zaujala, ale ta paní s hodným psíkem na klíně jsem rozhodně nebyla já, resp. Aduš. Ta drze žebrá :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé - ta musí být šťastná, pracovat v zoo a ještě mít tak pěknou cestu do práce! U jakých zvířat pracuje?
   Ten psík byl opravdu neuvěřitelný, ale plyšový fakt nebyl:)
   Kdybychom tam ale viděli Adélku nebo Oskara, o koláč bychom se s dovolením podělili:) :)

   Vymazat
  2. Pracuje u želv :-) A má ty potvory pořádně ochočené, chodí za ní jak psíci :-)

   Vymazat
  3. Jé - zrovna u želv - ty mám ráda! Rádi k nim chodíme - je tam takový klid a mír :)
   Ale od loňských povodní byl pavilon ještě v prosinci, myslím, zavřený...

   Vymazat
  4. Tak nějak jsem si myslela, že máš želvičky ráda :) Nataša je přes ně fakt odbornice, má i "rozmnožovatelské" světové úspěchy. Oni zvířaty žijí, manžel tam dělá kurátora. Jsou taková normální "plazí" rodinka :)

   Vymazat
  5. jj :) želvička jsem já :) protože jsme už takoví loudaví výletníci.. A mám ráda ten obrázek, nakreslila mi ho kdysi dcera H.
   Ty obří želvy v zoo se nám opravdu moc líbí, je vidět, že jsou v dobrých rukou.

   Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)