čtvrtek 19. prosince 2013

Staré spojení

Datum procházky: Út 5. 11. 2013
Často jezdíme vlakem z Hlavního nebo Masarykova nádraží do Klánovic. A napadlo nás projít si postupně tu trasu také pěšky. Tedy nemyslím jít po chodníku  např. z centra do Libně, ale najít výletnickou trasu, na kterou si pak můžeme ve vlaku třeba vzpomenout:)
Tak jsme objevili Staré spojení.
Byli jsme tady na Mapy.czJe to vlastně cyklostezka, ale pěkná procházka i pro pěšáky.

V letech 2004–2008, resp. 2010 probíhala stavba tzv. Nového spojení, které nyní napojuje Hlavní a Masarykovo nádraží na všechny tratě od severu a severovýchodu  - od  Vysočan, Holešovic i Libně.
V návaznosti na zprovoznění tunelů Nového spojení byl 1. září 2008 ukončen železniční provoz na jednokolejné Vítkovské trati (Staré spojení), která nevyhovovala ze směrových důvodů.
A místo této trati je nyní cesta - od Bulhara (tedy blízko Hlavnímu i Masarykovu nádraží) až na Krejcárek.(a možná časem i dál)

Trasa začíná u mostu trati přes Seifertovu ulici,
vlastně by se možná dalo projít z Hlaváku, ale nezkoušeli jsmeCesta vede pod Příběnickou ulicí a za zadní stranou bloku domů v Řehořově ulici. Jsou to taková filmová místa - např. Příběnickou ulicí jel  v Příbězích obyčejného šílenství s manipulačním vozíkem Ivan Trojan.. A "Filmová místa" je také telefonní aplikace, další zajímavá pro výletníky.


nalevo je vidět trať Nového spojení

cestu lemují sem tam komíny, ale tady je vpravo dole také střecha divadla Ponec - teď lituji, že jsem ho speciálně nevyfotila .

po rekonstruovaném železničním mostu jdeme nad Husitskou ulici

a po pravé straně je takové pěkně zchátrachilé zákoutí. A asi odsud ve Vratných lahvích koukali z učitelovic bytu na trať(to tu ještě byla).

Cesta nás dál vede po úpatí vrchu Vítkova po hranici zástavby souběžně s Husitskou a Koněvovou ulicí.
Podél je zbudována spousta takovýchhle odpočívadel :) pro veřejnost.
Ale jsou tu i soukromé sedánky

a pozůstatky starých časů - pan Cvikr nebyl optik, ale prodával, myslím, barvy a laky

 
Cedulka hlásá, že tu Praha 3 zřídila pro občany bylinkovou zahrádku - to sem musíme ve vegetačním období s nůšičkou :) !
A hned vedle je zadní trakt hospody U vystřelenýho voka. A obrázky mají zřejmě potěšit cyklisty i husity zároveň!


a v čajírně musí být v létě pěkné posezení


další posezení - teď nevím jestli jen tak nebo je za ním také hospoda... Je blízko ústí tunelu, co vede dolů do Karlína. Nikdy jsem tam nešla..Vlastně ani nahoře na Vítkově jsem nebyla ..

Kus dál stezka podchází pod hodně starou  lávkou, která spojuje žižkovskou sokolovnu s hřišti na Vítkově - no když tu jezdily vláčky, bylo přemostění asi nezbytné

Blížíme se k Vítkovskému tunelu
a už jsme uvnitř - je trochu esovitý, přes 300m dlouhý.

Na výstupu z tunelu máme zas vyhlídku na koleje 


a Karlín a Libeň.  Přes koleje se červená čtverec areálu Invalidovny.


jdeme směrem ke Krejcárku a u cesty vidíme ukončenou kolej - tak myslím, že to je asi ta původní , po jejíž trase jsme vlastně šli.

A ohlédnutí zpět

 Snad v budoucnu se trasa ještě dočká pokračování.  Teď jsme z  Krejcárku pokračovali  tramvají na Palmovku a dál k Libeňskému nádraží.
Ještě jsme měli milou povinnost vyzvednout kocourkům objednané pochoutky a na Poděbradské ulici zrovna pokládali trávníkové koberce mezi koleje


Pak už vlakem z Libně domů.
Něco z textu bylo čerpáno z
http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyklostezka_pod_V%C3%ADtkovem

Ušli jsme necelé 3 km.

3 komentáře:

 1. To je "můj" Žižkov! :-) Ani jsem netušila, že se dá jít takhle podél trati. Díky za info.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :) také jsme cestu teprve objevili. Potkali jsme tam jen pár "inlajnystů" a pár pěšáků - různých cizinců, až si myslím, jestli ta cesta není v pražské Lonely Planet:)

   Smazat
 2. To jsou skvele fotky a stezka vubec. Nejvic me pobavila veta: to sem musíme ve vegetačním období s nůšičkou :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)