úterý 3. prosince 2013

Pivovar v Českém Brodě za totáče vyráběl krmivo pro pejsky...

Datum výletu: Po 7.10.2013
Ráda vidím obnovu rozpadlých továren..
Byli jsme tady na Mapy.cz
A klidně pak mohou sloužit i k úplně jinému účelu. Moc se mi např. líbí První česká továrna na vodoměry v pražských Holešovicích. Nemám ji nafocenou, ale našla jsem na rajčeti fotky i s popisem:
https://hajenas.rajce.idnes.cz/Praha_7_-_Holesovice_Prvni_ceska_tovarna_na_vodomery_-_3.4.2013

No a tady v Brodě jsme vyšli z Městského parku a vidíme továrnu, napůl zchátrachtilou a napůl opravenou s otevřenými vraty, tak jsme se hned nahrnuli dovnitř. Tedy vrátný pak přišel a nevyhodil...
Prozkoumali jsme, udělali obrázky a teprve pak získali informace.
Jednak z první tabule NS Údolím Šembery, která začíná kousek přes vchodem a jednak z webu tady:
https://www.pivovar-cesky-brod.cz
A opravdu jsme se poučili. Tak se chci podělit:

 • Pivo se v Českém Brodě smělo vařit od r. 1360 - právo udělil pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic
 • Do 16. století se pivo vařilo v měšťanských domech, pak se výroba spojila do 8-10 pivovarů 
 • a z Českého Brodu se stal největší producent piva v zemi - to jsem fakt netušila....
 • Ve sladovnách se připravoval slad z obilí nakoupeného od místních sedláků. Chmel si měšťané pěstovali u městských hradeb sami. Dostatek vody byl vyřešen dřevěným potrubím, které přivádělo vodu z okolních rybníků do kašen na náměstí.
 • Rozkvět skončil po nájezdu Švédů v r. 1639. Byl  pak sice založen obecní pivovar na Husově náměstí, stával vedle nynější radnice, ale moc se mu nedařilo.
 • R. 1845 byla vybudována trať Praha - Vídeň. A s tím přišel větší odbyt piva.Také ale vznikají nové průmyslové pivovary v Plzni, na pražském Smíchově, v Českých Budějovicích a ve Velkých Popovicích. 
 • Kvůli této konkurenci měšťanstvo v r. 1861 koupilo za 100 zlatých pozemek "Pod skálou" - vytěžený lom. Nový parou poháněný pivovar byl hotov v r. 1885. Vyráběl několik druhů dobrého piva - např. tmavý 14st. Granát. A význam pivovaru rostl až do 2.sv. války.
 • Pak byl pivovar znárodněn a nastala jeho postupná likvidace. Byla mu odebrána odbytiště a výroba skončila koncem r. 1968. Potom objekt sloužil jako sklad a výroba krmiva pro pejsky. Přitom ale celý objekt chátral až se některé části úplně rozpadly
 • 1.12.1994 koupila areál pivovaru společnost NOVETA - Pivovar Český Brod. Začala s postupnou obnovou všech budov a objektů. Zatím zrekonstruované prostory slouží jako kanceláře a sklady. Do nedaleké budoucnosti však vlastník připravuje obnovu pivovaru s restaurací a penzionem v budově sladovny. No, to asi bude nějaký malinký pivovar...Ale stejně je to dobře.
Tady je naše prohlídka:
nově opravené budovy vypadají až moc hygienicky nezávadně - ale čas to srovná..
Domů jsme přivezli Modrému od veterináře z Brodu  pilule a on je dostává v pochoutkové tyčince. Když chce ještě něco dobrého, takhle kouká...2 komentáře:

 1. Krásné fotky, do toho Brodu budu muset někdy určitě zajet :-) Moc se mi líbí Tvůj popis nových budov :-)))
  Poslední fotka také nemá chybu, chudinka jeden hladový! :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky!
   JJ, on takhle kouká a my mu děláme pomyšlení a už je jak kulička :)

   Smazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)