úterý 31. prosince 2013

Cestou ke kovovému betlému

Datum procházky: So 28. 12. 2013
Procházku po tom všem jídle a cukroví potřebujeme jako sůl. Máme i cíl - kovový betlém v kostelíku sv. Vavřince na Petříně.
Byli jsme tady na Mapy.cz
Cestou potkáváme i další kovovou zajímavost. U průchodu v Platýzu si můj muž už dřív všiml roztomilé kovové sovičky a chceme si ji teď vyfotit.
Dům se jmenuje podle císařského rady a sekretáře Jana Plataise z Plattenštejna, který dům vlastnil od roku 1586. V domě se střídaly různé činnosti, nejvíc je spjat s povoznictvím - jeho pokoje, dvůr a stáje po léta sloužily formanům. S tím souvisí i naše sovička. Traduje se, že sloužila jako svérázné signalizační zařízení : když visela hlavou dolů, bylo obsazeno.
je malinká - vlevo od nápisu PlatýzJdeme k Národnímu divadlu na tramvaj. Na budově Nové scény se rozsvítí  a bliká nejdřív číslice 31 a pak zleva 1ka.  Zhasne a zase dokola. Nevíme, co to znamená :(


Jedeme "sightseeing" tramvají - 22kou až na Pohořelec a pak už pěšky Strahovskou ulicí vzhůru. Cesta vede podél Hladové zdi. Líbí se mi strážní domek, který k ní přiléhá.


Po chvíli vejdeme vraty v Hladové zdi do sadu, chceme projít pro změnu tudy.

Jenomže to nejde, sad končí zdí. A cesta vede dolů  směrem k Lobkovické zahradě.  Musíme se vrátit, ale nelitujeme - je to zajímavé místo s Krucifixem, pěknou věžovitou budovou.
Doubek drží hnědé listí

Vidíme zde další strážní domek i z druhé strany.


Za strany silnice na střeše domku sedí vysochaná hlava.
Doplnění: více info o tomto domku z článku  na blogu Praga-Magica.


Už jsme skoro na Petříně, když nás předjíždí skupinka turistů na Segwayích. Průvodce jede hodně rychle a jeden z klientů spadl. Snad se mu nic nestalo, sám vstal a sedl si na lavičku. Průvodce ostatní zastavil, zaparkovali stroje a pak tam stáli, ale průvodce se tomu spadlému nijak nevěnoval. Divné..

U rozhledny je "krmítkový" keř :)

Obcházíme kapli Božího hrobu. Je věrnou kopií kaple jeruzalémské a při rekonstrukci v letech 1994-6 bylo odkryto okno orientované tak, aby o Velikonocích v 15h dopadal sluneční paprsek přímo na oltářní kámen. Ale proč v 15h? To musím někde ještě vyhledat..
Doplnění v komentáři od Lišky Ryšky: Ježíš zemřel na Velký Pátek v 15h.
Uvnitř je docela humus. Fotku vnitřku jsem si půjčila od pana Trochulíného, protože se nám za zády najednou začali houfovat další zájemci o nakouknutí a byli nějací netrpěliví..

 Podrobnosti o sakrálních stavbách na Petříně jsou uvedeny zde:
http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/petrin-kostel-svateho-vavrince-kaple-boziho-hrobu-a-kalvarie

V kostelíčku sv. Vavřince míříme rovnou k betlému.

Rodinka - no, nejsou to klasické jesličky - vlastně žádné..Autorem betlému je sochař a umělecký kovář Jaroslav Válek. Válkův kovový betlém zakoupila v r. 1996 starokatolická církev. Tvoří ho 40 kovových poněkud netradičních plastik vysokých asi 20 cm. Vznikaly samostatně, až když jich byly desítky, napadlo autora, že by to mohl být betlém.

V blízkost kostela stojí ještě křížová cesta a kaple Kalvárie.
Kalvárie je počeštěný latinský název Golgoty, kopce, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Může označovat např. sousoší ukřižování Ježíše, kopec s křížovou cestou nebo v přeneseném smyslu: utrpení
Aspoň jedno zastavení křížové  cesty

Kaple Kalvárie

Cestou dolů přecházíme dráhu lanovky

 a míjíme Štefánikovu hvězdárnu, která je také přilepena k Hladové zdi.

Celý den bylo docela hnusně, až když jsme dole, zalije Prahu slunce. Škoda, byl by to pěkný pohled z nějaké vyhlídky  na kopci. Tak aspoň Hradčany ve sluníčku :)

Čerpáno z "Prahou s otevřenýma očima" - viz  Literatura.

4 komentáře:

 1. Nádherné fotky, u některých bych si vůbec netipovala, že jsou z Prahy.
  Kovový betlém je opravdu hodně zvláštní... :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Betlém nás trochu zklamal, ale zas se nám líbíl ten sad za Strahovským klášterem :)

   Smazat
 2. Ivano,
  jasně že z Prahy. A do sadu se dá chodit na ovoce.V jiném, ročním období, kdy betlémy už nerostou.

  Díky za zprostředkování návštěvy tohoto betléma - takový jsem ještě neviděla.

  Ad 15 hodin o Velikonocích - pokud je to na Velký pátek, tak je to hodina, kdy údajně Ježíš zemřel, pokud vím.

  OdpovědětSmazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)