neděle 11. října 2015

HolKou na Štvanici

Den procházky: Út 25.8.2015
Vyzkoušeli jsme nový přívoz HolKa, vlastně jen částečně -
z Holešovic na Štvanici. Prošli jsme se po ostrově a do Karlína jsme pak už nepluli.
Byli jsme tady na Mapy.cz
Potřebujeme nakoupit ve Feroně - v Holešovicích, blízko Ortenova náměstí. A když jsme hotovi, jdeme pěšky k Vltavě na nový přívoz  s výstižným názvem HolKa (Holešovice - Karlín).

Tady jsme po břehu vlastně nikdy nešli. Ani nevím, jestli je cesta nová nebo jen nově upravená.Loďka čekala jen na nás! Jen jsme nastoupili, už jedeme.


loďka má volant :)loďka má i schůdky do vody..Vystupujeme při mezipřistání na Štvanici, s námi ještě jeden starší pán. Ostatní pokračují velkým obloukem  do Karlína.
My pozorujeme odplouvající loďku a prohlížíme si zastávku. Ten pán, co s námi vystoupil, zamířil doprostřed louky pod strom, tam ležel v posteli pod velkou peřinou bezdomovec. Povídají si.


Kousek dál objevujeme tábořící rodinu. Ti vypadají spíš jako v kempu, na dovče... Je to tu zvláštní..

A do toho vzpomínky.. Manžel si pamatuje, že zrovna na tohle místo se chodili v dětství koupat. A později - už spolu - jsme na Štvanici někam sem na tu louku chodili hrát minigolf.


Procházíme pod Negrelliho viaduktem


k Hlávkovu mostu. Opravdu z něj koukají hlavy :)  těch, kteří se na stavbě mostu podíleli. Ale proto se most nejmenuje Hlávkův. Jmenuje se po Josefu Hlávkovi, vynikajícím staviteli a filantropovi viz Wikipedia a nebyl nikdy přejmenován.Už jsme na druhém konci ostrova s Helmovským jezem a elektrárnou. Našla jsem moc pěkné vyprávění na blogu Elišky Kubíčkové:

http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/c/292358/Mala-vodni-elektrarna-Stvanice-I-dil.html

http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/c/292448/Mala-vodni-elektrarna-Stvanice-II-dil.html

Pamatuji se, že při akci Open House byla v nabídce návštěva této elektrárny, ale byla nutná registrace - a my přišli pozdě. Tak snad příště.
Na jednu stranu pohled na ministerstvo dopravy


na druhou stoupají domy na Letnou


Vracíme se k Hlávkovu mostu kolem bikeparku. Nikdo tu nejezdí...2 komentáře:

  1. Přívozy v Praze se hezky rozmáhají, vlastně vůbec život kolem Vltavy. Což je dobře. Hezky upravená cesta, hezká lodička a hezký výlet :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem zvědavá, jestli tenhle přívoz vydrží.. Ještě se chci přeplavit do Karlína a projít se po Rohanském ostrově.

      Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)