úterý 10. února 2015

Chuchelským hájem k Petzoldově vápence

Den procházky: St 17.9.2014
Vydali jsme se na opačný konec Prahy. V Chuchelském háji je malá zoo - jak jsme se dočetli u Ivanky i Jitky -  a vůbec je ten les takový přívětivý, že jsme jím šli hodně pomalu...
Byli jsme tady na Mapy.cz

Vystupujeme z autobusu v Malé Chuchli a vítá nás hned naučná stezka a kostelík Narození Panny Marie.

 Na domě naproti kostelu stojí ve výklenku mezi okny Madona s Ježíškem..


V Malé Chuchli byly  od r. 1729 lázně. Léčivým zdrojem byl pramen vyvěrající výše v Čertově rokli - Mariánský pramen, kterému byly dokonce přisuzovány zázracné účinky. Byla nad ním vystavěna kaplička Panny Marie. Později byla však léčivost vody zpochybněna.
Jedná se ale o jeden z nejvydatnějších pramenů v Praze. Z podzemní vody vzniká pěnovec - vysráží se sladkovodní vápenec, který vytváří  kaskády a pokrývá rychle listí a ulity plžů z okolního prostředí. Tady tvoří základ hráze rybníka.


Je krásně.


Už jsme u kapličky, u pramene
Možná je ta voda opravdu zázračná, tady je místo podzimu spíš jaro....Stoupáme k zoo

Už jsme u ohrady s daňky skvrnitými:)
A tady v kleci je čilá chytrá kmotra liška


A kousek vedle mýval severní
velmi rád plave a šplhá v korunách stromů, nejlepší smysl je hmat. Pochází ze Severní Ameriky. V r. 1934 vypuštěn v Německu do přírody, zdomácněl a rozšířil se.U nás hlavně na Moravě. Neomývá předměty, ale své přední tlapky - tím zvyšuje jejich citlivost.


Tchoř tmavý
fretka je ochočený tchoř


Krkavec velký - chytrý, zvědavý, hravýMuflon

Všechno jsem zdaleka nezachytila, mají tu ještě spoustu dalšího ptactva a zvířectva...

Pod lavičkou se choulil zajíčekJe to tu víc zabydlené než v "našem" Klánovickém lese - každou chvilku vidíme altánek nebo hřiště.

Tady jsme si chvilku poseděli

na lavičce u "šlachovitého" stromu

A jak si tak vykračujeme velebným lesem

najednou klesáme

a úplně jsme zapomněli odbočit ke kostelíčku sv. Jana Nepomuckého - to bylo v plánu...
Tak příště snad nezapomeneme.

Aspoň že k Pacoldově vápence jsme trefili.. Někde píšou Petzoldově...

Je tu kolem přírodní rezervace Homolka, významné geologické místo a také několik  nalezišť zkamenělin. V lomech se dříve těžil vápenec na výrobu vápna, na stavební kámen, štěrk a štět a vyráběla se z něj i proslulá tzv. černá mozaika na pražské chodníky.


Pacoldova vápenka vznikla někdy ve třetí čtvrtině 19. století. Jisté je, že v roce 1898 byla vápenka v provozu. Ve své době šlo o významný vynález, jehož autorem byl profesor pozemního stavitelství
Jiří Pacold(1834-1907). Technologie nevyžadovala vytříděný vápenec. Vápenka je složena ze dvou dvojitých šachtových pecí, do kterých se vápenec navážel shora po dřevěné lávce.Vápenka byla v provozu střídavě až do druhé světové války. Po roce 1948 přešel celý objekt včetně pozemků do rukou státu a chátral .  V letech 2003 až 2005 se podařilo potomkům původních majitelů vápenku zrekonstruovat.Vápenku jsme obešli ze všech stran a pak na autobus do Velké Chuchle.
Bylo to asi jen 5 km hezké procházky.

Text je čerpán z poučných tabulí naučné stezky - to si píšu na památku pro sebe:)..6 komentářů:

 1. Máš nádherné fotky, vápenku jsem fotila taky, ale tak malebnou ji nemám. On tam byl zákaz vstupu, snad soukromý majetek a zrovna tam byli lidi. tak jsem nechtěla moc očumovat. My jsme ale nešli z Chucheláku, ale jeli jsme do Slivence, že odtud půjdeme po modré. Bylo vedro, jak jinak. A my to štrádovali po silnici pořád dolů. Modrou jsme nikde nenašli, takže to byl výlet naprd. Jen po silnici. Ale vápenka to alespoň trochu zachránila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc :)
   Nám se vápenka taky moc líbila, plot je tam pořád, ale naštěstí jsme tam byli sami. Škoda, že se nedá vlézt dovnitř, mohlo tam být ukázáno, jak to fungovalo při provozu...Ale co si stěžuju, hlavně, že ji nenechali rozpadnout:)

   Vymazat
 2. Tam to máme moc rádi. V jakou denní dobu jste tam byli, že je tam tak liduprázdno?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všední den :) - Přišli jsme v poledne a u vápenky jsme byli v půl třetí.
   Ale úplně liduprázdno tam zase nebylo - tak akorát, abychom se nebáli. A v zoo bylo tak asi 10 lidiček:)

   Vymazat
 3. Pěkné fotky a děkuji za tip. Vápenku jsem neznala, ale určitě mi stojí za navštívení :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)