Den výletu: Ne 10.5.2026
Kozákov s výškou 744 m n.m. je nejvyšší horou Českého ráje. Je sopečného původu. V dutinách lávy po sopečných plynech vznikly acháty, jaspisy a další polodrahokamy.
My toho nějak nachodíme čím dál míň. Na Kozákově jsme byli několikrát. Dnes je to poprvé, kdy jsme přijeli autem. Jsou tady k návštěvníkům přátelští, parkování stojí 50,- Kč na den.
Asi dvakrát jsme dříve navštívili také lom na úbočí Kozákova a hledali tam polodrahokamy. Jednu nebo dvě pecičky máme někde schované. Lom už asi není přístupný.
Trošku se po vrcholu procházíme. Díváme se na Krkonoše.
A na druhé straně na Riegrovu chatu a rozhlednu.
S myšlenkou vybudovat na vrcholu Kozákova rozhlednu přišli turisté už kolem r. 1902.
Ale až v roce 1994 vznikla šestiboká ocelová věž pro účely Armády ČR. Sdruženými finančními prostředky byl postaven vyhlídkový ochoz. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 22.dubna 1995.
U pokladny fotím informace o rozhledně a stoupáme nahoru
Rozhled by byl překrásný, jenže - je sice slunečno, ale daleko vidět není . A na fotkách je to ještě horší. Škoda. I tak se kocháme.
Začnu od Ještědu a točím se doprava. Jsou tady kovové informační cedulky, ale moc srozumitelné nejsou.
V tom protáhlém hřebeni se skrývá Skalní město s Hrubou Skálou a Valdštejnem







.jpg)






.jpg)


























Maruško,moc ráda jsem se podívala na známé místo.Kozákov mám denně na očích.Vidím na něj z oken bytu.Jezdíme tam několikrát do roka.Naposledy za prvním sněhem.Výhledy jsou úžasné,ale na rozhlednu už bych nevylezla.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Děkuji :) Máš krásný výhled. Já se na rozhlednu vysápala, ale manžel zůstal na poloviční cestě a počkal :)
VymazatTam jsem byla už dost dávno. Manželovi se už moc výletovat nechce :-(.
OdpovědětVymazatRáda jsem si fotky prohlédla.
Hezké dny!
Hanka
To je škoda. Ještě že jsou kamarádky :)
VymazatSnažím se letos přemluvit děti alepoň na pár dní do těchto koutů, zatím bohužel neúspěšně! Výhledy jsou kouzelné!
OdpovědětVymazatV Českém ráji je fakt hezky :)
VymazatHezký výlet a krásné rozhledy.
OdpovědětVymazatEva http://es-ideas.blogspot.com/
Děkuji :)
VymazatMyslím, že i tak to byl pěkný výhled. Moc se mi líbí ty pohledy do okolní krajiny :-)
OdpovědětVymazatDíky, výlet to byl fajn :)
VymazatKrásné výhledy. My teď třeba začneme zase chodit trochu víc, pokud tedy manžela po výměně kyčelního kloubu přestane bolet noha.
OdpovědětVymazatMoc přeji, ať noha přestane brzy bolet a můžete vyrazit :)
Vymazat