neděle 31. května 2026

Na Kozákově

 


Den výletu: Ne 10.5.2026

Kozákov s výškou 744 m n.m. je nejvyšší horou Českého ráje. Je sopečného původu. V dutinách lávy po sopečných plynech vznikly acháty, jaspisy a další polodrahokamy.




My toho nějak nachodíme čím dál míň. Na Kozákově jsme byli několikrát. Dnes je to poprvé, kdy jsme  přijeli autem. Jsou tady k návštěvníkům přátelští, parkování stojí 50,- Kč na den.

Asi dvakrát jsme dříve navštívili také lom na úbočí Kozákova a hledali tam polodrahokamy. Jednu nebo dvě pecičky máme někde schované. Lom už asi není přístupný.


Trošku se po vrcholu procházíme. Díváme se na Krkonoše.


A na druhé straně na Riegrovu chatu a  rozhlednu.


S myšlenkou vybudovat na vrcholu Kozákova rozhlednu přišli turisté už kolem r. 1902. 

Ale až v roce 1994 vznikla šestiboká ocelová věž pro účely Armády ČR. Sdruženými finančními prostředky byl postaven vyhlídkový ochoz. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 22.dubna 1995.

U pokladny fotím informace o rozhledně a stoupáme nahoru


Rozhled by byl překrásný, jenže - je sice slunečno, ale daleko vidět není . A na fotkách je to ještě horší. Škoda. I tak se kocháme.

Začnu od Ještědu a točím se doprava. Jsou tady kovové informační cedulky, ale moc srozumitelné nejsou.




Pohled na Jizerské hory, moc je nerozeznám...






Tady jsou v přiblížení sjezdovky na Lysé hoře nad Rokytnicí



Krkonoše




Ten táhlý kopec je Černá hora



Tady je vidět mírně vpravo kopec Tábor  - myslím



A více vpravo jsou tušit Trosky - i když jsou blízko, tak na fotce skoro nejsou vidět.
Na louce se chystají k letům paraglidisté.


Trosky - trochu přiblížené


V tom protáhlém hřebeni se skrývá Skalní město s Hrubou Skálou a Valdštejnem





Tady jsou trochu vidět asi Klokočské skály a vzadu tuším Ralsko



Dole si dáme v občerstvení malinovku a pozorujeme paraglidisty.


Tady ten pán, připadal mi už starší, dlouho čekal na vítr



Konečně





Pokus nevyšel, snesl se k zemi. Ale nevzdal se, zkoušel to znovu a za chvíli slavil úspěch.

My tu zatím seděli na lavičce, koukali na Trosky a pojídali domácí dobroty.


Tohle jsou jiní chlapíci - modrý a zelený


Tady se už vznáší ten náš čevený - chvíli pak krouží nad vrcholem a nakonec se vznáší vysoko za ostatními. Fandíme mu.

Tmavý sloup je pomník, památník .



Ještě trochu flóry...





Nakonec informační tabule o Riegrově chatě.


A jedeme domů. 

Sice jsme nikam nedošli, ale stejně to byl hezký den.



 


12 komentářů:

  1. Maruško,moc ráda jsem se podívala na známé místo.Kozákov mám denně na očích.Vidím na něj z oken bytu.Jezdíme tam několikrát do roka.Naposledy za prvním sněhem.Výhledy jsou úžasné,ale na rozhlednu už bych nevylezla.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :) Máš krásný výhled. Já se na rozhlednu vysápala, ale manžel zůstal na poloviční cestě a počkal :)

      Vymazat
  2. Tam jsem byla už dost dávno. Manželovi se už moc výletovat nechce :-(.
    Ráda jsem si fotky prohlédla.
    Hezké dny!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  3. Snažím se letos přemluvit děti alepoň na pár dní do těchto koutů, zatím bohužel neúspěšně! Výhledy jsou kouzelné!

    OdpovědětVymazat
  4. Hezký výlet a krásné rozhledy.
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
  5. Myslím, že i tak to byl pěkný výhled. Moc se mi líbí ty pohledy do okolní krajiny :-)

    OdpovědětVymazat
  6. Krásné výhledy. My teď třeba začneme zase chodit trochu víc, pokud tedy manžela po výměně kyčelního kloubu přestane bolet noha.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc přeji, ať noha přestane brzy bolet a můžete vyrazit :)

      Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)