čtvrtek 27. června 2019

U jezera Achensee

Po 3.6.- Ne 9.6.2019
Zase jsme v zimě  vzpomínali na naše dřívější dovolené v Dolomitech a usoudili jsme, že nám už  vlastně docela dobře stačí se na ty velké hory jen tak z údolí dívat. Pěkně po rovince se pod nimi projíždět. A  to se dá dobře v Rakousku.
Přemýšleli jsme nejdřív nad jezery u Salzburgu, tam to musí být krásné, ale i z mapy je vidět, že dost rušné.
Pak jsem si vzpomněla na Janin blog a článek o pobytu u jezera v Rakousku. A tak moc děkuji za inspiraci o Achensee!  Radši jsem si teď přečetla jen to místo. Podle mapy nás přívětivě zaujalo. A víc jsem už znovu nečetla, abychom měli  nějaké dobrodružství. Až dopíšu náš pobyt, musím se na článek vrátit a výlety porovnat :)

Ferien WohnungAchenkirchu jsme si zamluvili  už  na jaře. Koloběžky jsme složili do vaků a dali do kufru. Máme sice zadní nosič, ale kvůli rakouským předpisům bychom si na něj museli pořídit čtvercový proužkovaný terč.
Cestu - asi 500 km - jsme si zpestřovali protiúnavovými zastávkami. Nejdelší byla v bavorských Lázních Tölz.
 tento dům a průjezd vpravojsou známé díky detektivnímu seriálu Big Ben. Seriál tu má i své muzeum, ne tady, ale v nějakém domě na nábřeží u řeky Isar. Tam jsme nešli, ale posilnili jsme se dobrou ledovou kávou.
V městečku pobýval také Thomas Mann.

A my jsme ještě chvíli pobyli u řeky, měla krásně šedozelenou barvu. A vůbec to bylo příjemné místo.Pak už nám zbýval jen kousek cesty do Achenkirchu.

Když se vydaří počasí, tak je ten začátek června tady báječný. Na vrcholcích je ještě sníh, a dole kvete bez a kaštany a konvalinky. A  někteří otužilci se už koupají.

Achensee leží v nadmořské výšce 929 m n. m., široké je 1 km a dlouhé 9,4 km, hluboké 133 m. Připomíná fjord.
U jezera jsou tři městečka - Achenkirch, Marauch a Pertisau.
Achenkirch bude spíš zimní středisko. Je tu lanovka na Christlumkopf, ale teď mimo provoz. V Marauchu a Pertisau ale lanovky na kopce fungují i na jaře.

  • Podél Achensee z Achenkirchu do Pertisau a zpět na kolobkách


Den výletu: Út 4.6.2019
Trasa: https://mapy.cz/s/3tPYH
Asi 34 km

V Achenkirchu je u jezera karavanový kemp a k němu patří parčík a jakési přírodní koupaliště. Tady začínáme dnešní výlet do Pertisau.


Po levé straně jezera vede silnice a kus od ní směrem k jezeru - odděleně - cyklostezka. Silnice nás ruší jen malinko. Já nemohu odtrhnout oči od jezera. Bude tu asi spousta podobných fotek, ale ... nemohu si pomoci..

Tady je na protější straně jezera vidět pěší stezka - tam také půjdeme - v pátek. Byl to občas trochu adrenalin.


To bílé dole není sníh jako na vrcholcích, ale kamenná suť.


Cyklostezka vede sice po břehu, ale stoupá a klesá, není to jenom rovinka. Předjíždějí nás často elektrokola, asi tu už jiná nepoužívají. Ale s koloběžkami našeho typu jsme tu exoti. Nejsou tu rozšířené. Jen ty městské.Na protějším břehu je vidět městečko Pertisau. Tam směřujeme.


Teď jsme v Marauchu a potkáváme stanoviště  "Cesty písní". Mají na nich být texty známých německých lidových písní. 
A tady je atrakce, která hodně zaujala manžela. Vláček jezdí odsud do Jenbachu a místy je dráha ozubnicová.

Tady vidíme přes celou délku jezera  - vzadu na druhé straně je Achenkirch.


Jsme v Pertisau a před chvilkou jsme byli prozkoumat dolní stanici lanovky na tenhle kopec - Zwolferkopf (1480 m n.m. - jinak mají okolní hory kolem 2000 m n.m.)
Koloběžky můžeme vzít do kabinky zadarmo na Achensee kartu, kterou jsme dostali k ubytování a na letní nástěnné mapě je zakresleno několik cyklostezek,které vedou z toho kopce dolů. Tak tim je naplánován náš zitřejší výlet.


Ještě okukujeme přístaviště lodí v Pertisau.


Na zahrádce cukrárny se posilníme hodně hustým Eiscafé a stejnou cestou se vracíme zpět do Achenkirchu.

Další výlety:

St 5.6. Na Zwölferkopf

Pá 7.6. Pěší stezkou z Pertisau  do Achenkirchu4 komentáře:

  1. Jedním slovem nádhera. Krásná příroda a cesta vláčkem musí být krásná. Už se těším na pokračování.

    OdpovědětSmazat
  2. Čtu si, prohlížím krásné fotky a vracím se ve vzpomínkách zpět k naší dovolené u Achensee. Je příjemné vědět, že mé "cestopisky" inspirují. Už se těším na tvůj nový článek, co pěkného a zajímavého vám přinesl další den. Kampak jste se asi vypravili? No uvidíme.

    OdpovědětSmazat
  3. Opravdu rádi jsme inspirovali - je to krásné místo.

    OdpovědětSmazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)