středa 10. září 2014

Ponorka, Bratrské oltáře a Pustý zámek

Den výletu: Út 5.8.2014
V informačním centru v Kamenici jsme objevili pohled Bratrských oltářů  ukrytých v lese. Hned jsme si přes ně naplánovali příští trasu. Z České Kamenice přes vyhlídky Žába a Ponorka na Bratrské oltáře, pak přes obec Líska na Pustý zámek a na vlak do Horní Kamenice.
Byli jsme tady na Mapy.czPo žluté značce vycházíme z Kamenice kolem městského koupaliště,

nad kterým je ještě rybník s posezením.


A o kousek výš dříve bývala atrakce ( a možná zase bude..)  - dřevěný model malé vesničky.
Kolem roku 1900 postavil českokamenický truhlář Anton Gampe na potoce malý model mlýna, zvaný Brandmuhle, ke kterému v průběhu let přidával další stavby. Postupně tak vytvořil z dřevěných modelů malou vesničku, která se stala jednou z turistických atrakcí zdejší oblasti. O své modely se Gampe staral až do své smrti roku 1941, po roce 1945 zůstaly neudržovány a počátkem padesátých let byly zničeny. Název místa je odvozen od nedalekého skalního hřebene Brand. ( text i fotka z tabule naučné stezky)

Stoupáme do kopce

až ke skalnímu útvaru Žába (421 m n.m.). Je na ní vyhlídka.

No, ale takovéhle vyhlídky mám ale opravdu nejradši :(


Alespoň pěkný brouk se nám předvedl:

O kousek výš je další  a už funkční vyhlídka Ponorka (425m n.m.)
Několik skalisek je  propojeno  můstky se zábradlím. Výhled  je pěkný -  na Zámecký vrch a kopce Českého středohoří a Českého Švýcarska. Jmenovat si netroufám...

Zámecký vrch se zříceninou hradu KameniceO kousek výš je ještě další vyhlídka a u ní veselé tabule. Veverka tam má i přední tlapku!
Pokračujeme ve výšlapu - je horko, vlhko, dusno... Míjíme skalní kapličku - to ještě nejsou ty oltáře..

tohle skalisko připomíná krokodýlí stezku v turnovském skalním městě:)


Už jsme u  Bratrských oltářů. (420m n. m.) Sestupuje se  k nim po kamenných schodech, které střeží socha sv. Jana Nepomuckého a torzo sochy sv. Antonína Paduánského.
V pískovcových skalách jsou vytesané rámy a výklenky pro obrazy křížové cesty.  Podle lidové tradice prý  na plošinu přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší, protože panstvo bylo protestantské. Po bitvě na Bílé hoře zas místo údajně v 17. století tajně navštěvovali pro změnu evangelíci. Jisté je, že areál sloužil v 19. století jako poutní místo, kam v létě přicházeli věřící z okolních farností.
Po r. 1948 areál zpustl. Až v r. 1993 se dočkal vyčištění a v r. 2011 byly skalní výklenky osazeny kopiemi obrazů dochované křízové cesty od Michala Janovského.Pokračujeme v cestě po modré značce do Lísky. Je to obec na jižním svahu Studence. (736 m n. m.)
V okolních lesích se vyskytují kamzíci, přivezli je sem z Alp Kinští.
v pozadí Studenec a my směřujeme doprava k silnici do Lísky
U silnice stojí Zelený kříž - byl postaven v r. 2011 jako připomínka na původní kříž, který tu stával do 80.let minulého století. Sloužil jako odpočivné místo k zastavení procesí nebo pohřebního průvodu nebo k příležitostné modlitbě.v Lísce odbočujeme na červenou značku. K téhle chaloupce patří ještě pekné jezírko:)
Za vsí zas kousek po louce  - stahují se nad námi tmavá mračna a dusno je veliké. Ale také pěkná vyhlídka na Studenec vlevo  a Zlatý vrch (657 m n.m.) vpravo.


Rozhlednu na Studenci jsme nerozeznali, ale při zvětšení fotky je tam trochu patrná.Zlatý vrch určitě stojí za návštěvu (kterou jsme my bohužel nestihli). Je zde bývalý lom - nyní chráněná památka -  mohutná skalní stěna se 30 m dlouhými čedičovými sloupy - skalní varhany. Do r.1973 se tu lámaly odolné čedičové sloupce. Použily se např. při stavbě mořských hrází v Nizozemí.Červená značka nás vede do lesa a stále s kopce 
až k Pustému zámku. Šplháme skoro po čtyřech na vyhlídku.Pustý zámek (405 m n.m.) tvoří s protilehlým Břidličným vrchem jedno znělcové těleso, ve kterém říčka Kamenice vyhloubila hluboké kaňonovité údolí. Tady jím zrovna projíždí motoráček do Kamenice.


Z vyhlídky zas rychle dolů - alespoň já spěchám, protože mraky vypadají bouřkově a toho se bojím..
Dole u silnice a nejlépe z cesty za tratí na protějším břehu říčky Kamenice si prohlížíme Pustý zámek ze spodu - jeho Skalní vějíř.
Erozní činnost řeky a následné odlámání kamene při stavbě silnice a železniční trati odhalily znělcové sloupy, které dosahují délky až 25m a téměř dvoumetrového průměru. Tyto sloupy jsou na úpatí skály uložené prakticky vodorovně, ale směrem vzhůru se stále více naklánějí, takže vytvážejí obrovský vějíř.Škoda jen, že je tak u silnice a u trati.....


Pokračujeme po červené zase pro změnu do kopce - cesta všelijak kličkuje, až se vracíme zpět ke trati, kde čeká další skalní útvar - Hrnčíř.
Pískovcová skála ve tvaru kužele, zužujícího se směrem dolů, byla při stavbě železnice úmyslně zachována. Z jejího vrcholku, dostupného pouze lezecky, je prý pěkný výhled do okolí.
Spokojili jsme se s přízemním :) pohledem.


To už jsme na okraji obce Horní Kamenice  - naštěstí...i když jsme ušli jen asi 10km, bylo to nahoru dolu v pěkném dusnu, máme toho dost. Na nádraží Horní Kamenice není ani lavička, je tu jen budka - jako autobusová zastávka. V nádražním domku někdo normálně bydlí, tak proto asi ani žádná lavička. Poskládali jsme se tedy na schůdky a půlhodinku čekáme na motoráček.
V Kytlici stoupáme k penzionu, kde jsme ubytováni a těšíme se na večeři:)


U penzionu si pěstují ovečky a slepice. Ve výběhu měli prý i prasátko, ale to bylo tak chytré a žravé, že obíralo o potravu ostatní, muselo na porážku. 


6 komentářů:

 1. Nádherný výlet a ještě krásnější fotky! Je velká škoda toho dřevěného modelu vesničky, to je vyloženě hřích, zničit ji...

  OdpovědětVymazat
 2. Bylo tam opravdu krásně:) A doufám, že tu vesničku obnoví - bude to lákadlo pro výletníky.

  OdpovědětVymazat
 3. nádhera, tak tam bych se chtěla podívat

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Překvapilo nás docela, že jsme nepotkali ani živáčka.

   Vymazat
 4. Ty oltáře jsou moc pěkné, ty jsem neznala. Díky za tip na výlet!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)