pátek 4. dubna 2014

Údolím Šembery z Českého Brodu na Tuchoraz a království žab

Den výletu: St 2.4.2014
Už jsme zase v Českém Brodě. U bývalého pivovaru začíná NS Údolím Šembery. Naplánovali jsme si projít dneska jen kousek stezky -  do vsi Tuchoraz.
Byli jsme tady na Mapy.cz
Ušli jsme jen asi 7 km.


Cesta nejdřív vypadá úplně lázeňsky,

pak ale obcházíme českobrodská sportoviště skoro cestou necestou, také psí cvičiště a stáje s koníky.Všechno kvete.


Za chvilku jsme pod hrází rybníku Podviňák. Tady dáváme za pravdu dámám v informacích  v Českém Brodě. Předchozí návštěvu Brodu jsme pojali turisticky a tak jsme samozřejmě museli  navštívit turistické informace. Z hovoru vyplynulo, že údolím Šembery je třeba procházet za sucha. Už je to tak - cesta přes Šemberu po šutrech.

Ale kdyby byly kameny pod vodou, snad by to šlo také po svahu nad skalisky - na hráz rybníka pak vede lávka.


Jdeme přes hráz k malému autokempu - je celoročně obyvatelný a lidi tam jsou..Odsud pokračujeme podél rybníka bohužel po silnici až do další vsi - Zahrady.

A je tu další rybník - Mlýnský. Přes něj vidíme už Tuchorazskou věž a také pěknou bránu mlýna - to je ale to jediné, co z mlýna zůstalo.

NS vede na hráz, která rybník rozděluje na dvě části. Manžel objevuje žabku. Tak kolem ní opatrně kroužíme, aby žabka nezmizela, než se fotka podaří.
Ale o pár kroků dál už musíme dávat pozor, kam šlapeme, abychom některé z žab neublížili. Tady jsou dvě.


Jsou všude - na suchu i ve vodě. Pracují na potomstvu. V rybníku je už spousta vajíček

Te´d nedávno jsem viděla takhle žáby  na Rajčeti u Waverky. A ve snu by mě nenapadlo, že je uvidím také naživo. Navrchu je žabák a takhle ve dvojici setrvají hodiny až dny, dokud není samička připravená vypouštět vajíčka. Tady je víc o rozmnožování žab.
http://svet--kolem--nas.blog.cz/1001/rozmnozovani-zaby

A teď do kopce k věži.
Tuchorazská vstupni věž je  nyní v soukromých rukou, ale prý po objednání je možná prohlídka. Před ní je nějaká hospodářská  budova - líbí se mi.


Věž máme bohužel proti sluníčku a brána je zamčená, dovnitř nemůžeme... Tak fotky nic moc.
pokus skrz mříže
Příště asi zaparkujeme v Tuchorazi a ještě to tu víc prozkoumáme. Teď na nás padla jarní únava a je opravdu moc horko - vyrážíme na zpáteční cestu.
Scházíme k Mlýnskému rybníku. Fialky kvetou i ze zdi :)

A tady je jediný pozůstatek mlýnu - brána

Loučíme  se s věží


a vracíme se stejnou cestou. Potkáváme slepýše!

A jsme zpět -  u pivovaru2 komentáře:

 1. Nádherné fotky žab! Žabky mám ráda, když jsem byla malá, ráda jsem je chytala a dokonce jsem jednoho zakletého prince políbila :-) Bohužel nejsem princezna, tak to neúčinkovalo... :-)
  Vloni jsem se dívala na mapu, že bych se šla po dlouhé době podívat do Vrátkova, kam jsme dřív jezdívali, ale odradilo mě, že se jde po silnici... Ale teď vidím, že u rybníka je krásně, tak se tam určitě někdy vydáme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, Vrátkov je kousek od naší trasy - když jsme šli po silnici, tak skoro žádná auta nejela, Adélka by si tam mohla v klidu vykračovat:)
   Zrovna jsem hledala, za jak dlouho se vylíhnou z vajíček pulečci, ale žádnou přesvědčivou odpověď jsem nenašla - asi víc než 14dní podle teploty. Možná je budeme sledovat...

   Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)