úterý 3. května 2016

Park Na Cibulce v dušičkovém čase

Den procházky: Út 27.10.2015

Cestou z dušičkové návštěvy motolského hřbitova jsme se vydali na průzkum okolí usedlosti Cibulka.
Byli jsme tady na Mapy.cz

Původní hospodářská usedlost Cibulka byla již ve 14. století dědičným dvorem košířské vrchnosti. V roce 1815 zakoupil usedlost pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který dal v letech 1817-1826 celý areál upravit a doplnit řadou romantických staveb a soch do podoby anglického parku.
Více ZDE.

Vystupujeme z tramvaje na stanici Poštovka.
Jdeme kolem sochy sv. Jana Nepomuckého. Hoří tu svíčičky,ale - podle položené fotografie - asi na památku biskupa Thun-Hohensteina. Ten má však skutečný hrob na Malostranském hřbitově.Kousek dál je rybníčekMy stoupáme k Čínskému pavilonu. Vypadá pěkně jen zdálky.


Je hodně zchátralý, ale snad zapezpečený.
Chvíli si tu posedíme


Usedlost Cibulka je uzavřená a také dost zchátrachtilá.


Ovocný sad ale funguje. Nějaká maminka s kočárkem tu sklízí nenápadně úrodu. Ale to přece může - tato lokalita je na webu Na ovoce uvedena.
Stoupáme barevným podzimním parkem


a najednou kamenná věž - rozhledna! Nevěděli jsme předem, co nás v parku čeká - tak to je příjemné překvapení. Až teď čerpám osvětu  - je to nejstarší vyhlídková věž v Praze, je vysoká 13m a vede na ni 76 schodů.Schodiště vede zvenčí kolem dokola - tak jdeme.


Nahoře je trochu binec, ale krásný rozhled
Je vidět motolská nemocnice


Pohled za věž na novogotickou hájovnu


Pohled dolů na opačnou stranu - je tam nějaká zřícenina


Zas dolůA teprve si prohlížíme okolí věže. Těch průhledů se nemohu nabažit. Tak je jich tu hodně..

a ještě trochu níž - na mapy.cz je uvedeno, že socha je Chronos
Pokračujeme v procházcek dalšímu jezírku - resp. rybníčku Pod Dianou


Za rybníčkem je socha bohyně lovu Dianykousek dál směrem k železniční trati je studánka


Ale potok pramení ještě výš a pod tratí protéká tunelem. Potok Cibulka pramení pod skalní stěnou přírodní památky Vidoule a za jeho počátek můžeme považovvat opravenou studánku v blízkosti silnice. Od studánky pak potok pokračuje lesem až k železniční trati. Těsně pod železničním náspem se nachází druhá studánka, ke které kdysi vedl cihlový mostek. Od studánky směrem dolů je vidět malé lesní jezírko Pod Dianou.Potok dále sleduje lesní cestu, kterou po čase podchází, aby se rozlil v podmáčené olšině pod sochou Dia. Pod příjezdovou silni cí pak potok Cibulka vtéká do zatrubnění, které jeho vody vede až do Motolského potoka.
Vodohospodářský systém na Cibulce nebyl delší dobu udržován a většina objektů v parku se nacházela ve velmi špatném stavu. Z toho důvodu zahájil Odbor ochrany prostředí MHMP v roce 2005 celkovou rekonstrukci vodohospodářských zařízení na potoce Cibulka. Kompletní rekonstrukce začala opravou jezírka Pod Dianou a opravou rozpadlých propustků pod cestami. Oprava jezírka byla dokončena v červnu 2006.

Jdeme podél potoka zpět, i když jsme velkou část parku ještě neviděli - až zase příště.

nakonec úplně dole objevujeme sochu Dia resp. římsky Jupitera.V textu čerpáno z vikipedie a inf. cedule u rybníčku Pod Dianou.

9 komentářů:

 1. Na Cibulku chodíme docela často. Je tam pěkně. Ten čínský pavilon vypadá na tvé fotce mnohem líp, než jsem fotila já. To měl místo střechy modrou igelitovou plachtu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, já si u Tebe bohužel nějak Cibulku nepamatuji. I když původně jsme chtěli jít právě podle Tebe do toho parku Kalvárie. Jeli jsme průzkumnicky metrem do stanice Motol a doufali, že tam třeba bude nějaká odbočka a dostaneme se příjemně tím parkem až na hřbitov. Ale bohužel - mapa nelhala, taková cesta tam není. Pak jsme změnili plán a rozhodli se po hřbitově pro Cibulku.
   Ale Kalvárie je stále na seznamu :)

   Vymazat
  2. Je možné, že jsem ji na stránky nedala. Na Kalvárii se od metra jít nedá, šli jsme taky od nějaké stanice tramvaje. Když se jede z Řep směrem k Andělu, tak je po pravé straně taková vysoká skála s křížem nahoře...tak to je ono.

   Vymazat
  3. a Cibulku nějakou na stránkách mám ...např. březen 2014 a květen 2013

   Vymazat
  4. Opravdu máš! A pročmuchali jste to tam důkladněji. Ještě si to důkladněji pročtu..
   U toho křížku jsem kdysi byla, ale teď jsme chtěli naproti, přes silnici. Na mapě je to označené jako PP Kalvárie.

   Vymazat
 2. Krásný blog se spoooustou inspirace na víkendové výletování :)

  Piosek

  OdpovědětVymazat
 3. Na Cibulku se chystám už rok! Ale jak vidím u Tebe nádherné fotky, tak si možná počkám až na podzim, protože to je opravdu paráda! A díky za tip na stránku Na ovoce, vůbec jsem ji neznala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky díky! Bylo tam opravdu nádherně - ty fotky to úplně nezachytily. Brouzdali jsme v tom žlutohnědým listí...ještě teď to mám v hlavě.

   Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)