Den výletu: So 28.9.2024
Podzimní prohlídka zříceniny hradu Valečov a procházka k Obětnímu kameni
Šli jsme tudy: na Mapy.cz
Sedíme teď už několik dnů doma a pijeme spoustu čaje, jsme nastydlí. Tak mám čas napsat nahromaděné výlety.
Možná přijdou i letní :)
V září jsme se vypravili prozkoumat zříceninu hradu Valečov. V minulosti jsme několikrát byli na Drábských světničkách, ale na Valečov došlo poprvé až teď.
Zastavíme na parkovišti pod Valečovem v obci Boseň a vydáme se k hradu.
Cedule na skále je pamětní deska na Karla Hynka Máchu - v letech 1832-36 několikrát Valečov navštívil a z různých stran si ho nakreslil. Byl to jeho oblíbený hrad.
Ke vstupenkám do hradu dostaneme také několik stránek informací, abychom se mohli po hradě sami provázet. Dále je pár úryvků:
Valečov - první písemná zmínka o majitelích pochází z let 1316-1318. Vladykové Valečovští Bernard a Bartoš se na počátku husitských válek přiklánějí na stranu Žižkovu. Od roku 1431 vládne na Valečovu vdova po Bartošovi Machna se svými dětmi. Nejvýznamnějším členem rodiny byl Vaněk - v r. 1452 byl jmenován nejvyšším podkomořím (správcem) královských měst a působil na dvoře Jiřího z Poděbrad. Pohromou pro hrad se stal r. 1439, kdy se ho zradou zmocnil Jindřich z Vartenberka. Hrad dobyl, vypálil a paní Machnu i s dětmi odvlekl na Děčín, kde je věznil až do roku 1441. Paní Machna mu pak pod nátlakem přenechala hrad i s panstvím.
Na počátku 17. století přestal hrad sloužit jako opevněné sídlo, sloužila tu jen panská a úřednická správa. Hrad již nebyl udržován a na počátku 18. století byl definitivně opuštěn. Po zbývající dvě století se hrad stává zdrojem stavebního materiálu pro obyvatele okolních obcí a postupně se mění ve zříceninu. Ta je již od 19. století častým cílem turistů, včetně Karla Hynka Máchy, který hrad několikrát navštívil a jeho kresby se dochovaly.
Celý hrad jsme prolezli. Cesta je jednosměrná.
V roce 1903 byl v Mnichově Hradišti založen Klub českých turistů, který měl velký zájem získat starou zříceninu. Majitel Josef Arnošt z Valdštejna byl k tomu vstřícný a klubu hrad bezúplatně postoupil. Odevzdal jej však až Waldstein v r. 1914.
První záchranné práce proběhly nákladem Klubu českých turistů v letech 1914-1933 na zabezpečení zdiva a zbudování cihlových schodišť. Na nádvoří byla postavena bouda pro průvodce. Byl zde kastelán a v dřevěném domku se nabízelo občerstvení a suvenýry - jako i teď. Během války a za komunistů hrad zase chátral. V r. 1990 byl obnoven KČT, ale v Mnichově Hradišti se rozpadl. Až v r. 1994 získává za 300 000,- hrad obec Boseň, která o hrad nyní pečuje a zvelebuje ho.
Součástí hradního areálu byl aké hospodářský dvůr a opevněné tábořiště - zimoviště vojska.
Do skály byly vytesány sklady, kůlny a vězení. Opevněné tábořiště tvoří 57 světniček nebo jejich zbytků. Z toho bylo 26 obyvatelných, zbylé sloužily jako pekárna, dehtárna, kovárna, chlévy.
Po opuštění hradu se světni stávají domovem chudiny. Poslední obyvatelé skalních bytů byli násilně vystěhováni v roce 1892 a přesídleni do okolních obcí.
Tady je vězení a hladomorna
Hrad se nám moc líbil.
Dali jsme si ale ještě jeden cíl - podívat se na Obětní kámen. Tak jdeme.
Ale tohle je on
Obětní kámen má tvar mísy nebo křesla se žlábkem na odtékání krve. Podle některých pramenů se zde opravdu konaly obětní rituály. Brrrr....
Vracíme se zpátky a cestou trochu zmokneme.
A ještě loučící pohled naValečov od parkoviště.
Ušli jsme asi 6 km.
Tak tedy by se mi také líbilo. Krásné fotky jako skvělá pozvánka. Také se budu v klidu vracet do nedávné minulosti. Momentálně ležím s kolikou.
OdpovědětVymazatAch, ať je Ti brzy dobře!
VymazatMaruško,je to nádhera.Valečov mám často na očích,když jedeme k dceři od Mnichova Hradiště.Dcera bydlí na Olšině.Už jsem si kolikrát říkala,že se musíme na Valečov zase podívat.Jenže nás vždy odradí přeplněné parkoviště.Pod hradem,kde je podium se koná každý rok Valečovské kulturní léta.Naposledy jsme tam byli na Olympicu.Je to vždy neskutečný zážitek.Také jsem měla virozu a dnes jsem už vylezla.Manžel nic nedělá,tak jsem dávala vše do pořádku.Měj se hezky a ať jste brzy v pořádku
OdpovědětVymazatDíky! Už je to lepší. Tobě také přeji pevné zdraví a hezké výlety.
Vymazat