pondělí 29. května 2017

Open house 2017 - Nákladové nádraží Žižkov a rozhled z budovy Filadelfie

Den procházky: So 13.5. 2017

Počasí bylo zpočátku ideální  - sluníčko a pěkně divoké mraky. Vydali jsme se nejdřív na Žižkov prohlédnout si Nákladové nádraží. Ale škoda, že jsme pořadí  neotočili - z Filadelfie jsme odcházeli a lilo jako z konve.

Filadelfie: na Mapy.cz a NNŽ: na Mapy.cz
NN Žižkov
Funkcionalistické nádraží  bylo zprovozněno v r. 1936.
K manipulaci s nákladem sloužila sada výtahů. Zboží jimi bylo přemísťováno do nadzemních a jednoho podzemního podlaží. V podzemním se skladovaly potraviny. Nádraží fungovalo do 60. let
Od r. 2013 kulturní památka a čeká na nové plnohodnotné využití.
Akce se tu však dějí - zrovna chystali blešák a funguje zde letní kino - viz TADY.

Kolejiště s výtahymají pěkné budky - ty výtahy :)
Jsme v podzemním skladu - skladovaly se tu potraviny


Už se valí temné mraky


 Tak opuštíme nádraží


 a přesouváme se  na Brumlovku.

Budova Filadelfie

se mi vždycky líbila - že je taková vlnitá.
Postavena byla v r. 2010, je vysoká 70 m a také stejně široká. I když to tak nevypadá.


Před budovou je vodní dílo :)
Půdorys Filadelfie má tvar kříže vepsaného do elipsy. Připomíná logo časopisu Reflex :)
V přízemí u recepce mají plánek BB Centra, jehož je Filadelfie součástí - je na zemi, chodí se přes to, takže poškrábané... Ale ten půdorys  je patrný.
Musíme předložit doklad, zapisují si nás, ptáme se proč? Je to na přání UniCredit banky, která zde sídlí. Vytvoříme skupinu a jsme odvezeni výtahem do 18. patra. Terasy jsou tu dvě - oddělené.
Škoda, že už není to modro s bílými oblaky - ale vidět je stále dobře. Před námi je sklo, naštěstí  rozdělené, takže do mezery lze strčit foťák. Tady je to vidět:Koukáme, fotíme, zůstaneme - s dovolením -  ještě s následující skupinou. Ale stejně později zjistíme, že jsme nedívali dost pozorně.

Tady vidíme magistrálu - vodorovně. Vyskočilova ulice se kroutí svisle k metru Budějovická. Zde je vidět budova České spořitelny.


Pohled dolů na střechu ČEZ, kde je terasa prý jen pro ředitele. 
Na terasu Filadelfie a pokud vím, i jiných budov BB centra smí všichni zaměstnanci té budovy.


Zas ta magistrála, v levé části stojí pankrácké věžáky.
No, a tady nahoře nás ani nenapadlo hledat třeba Hradčany. Až doma na fotkách. Pak to dopadne takhle. Tuším, že v pravé části na obzoru je špičička Petřínské rozhledny. A v pravo od ní by měl být přece Pražský Hrad.


 Tak to zkusím co nejvíc zvětšit - Petřín a rozhledna je vidět, ten Hrad tam asi bude, ale chrám sv. Víta nevidím. Ještě rozliším uprostřed Pakul (Kongresové centrum) a CorintihiiKoukáme také dolů pod sebe - mezi tou spoustou krabic a silnic je tu skoro vesnické zákoutí s barokním kostelíkem Narození Panny Marie.
Dole křižovatka Michelské, Nuselské a U Plynárny
Přes údolí Nuselské ulice, Tyršův vrch  se díváme dozadu na Žižkovskou věž.


Při zvětšení rozlišíme ještě nezarostlou vinici v Grébovce, Vinohradskou vodárnu a před ní kousek vlevo tenkou věž kostela Husova sboru.


Napravo od Tyršova vrchu další zalesněný - Bohdalec


Za Tyršovým vrchem vlevo nahoře vidíme věžáky na Želivského - ten podivný Crystal a bývalý Strojimport.


Na terasách je několik posezenía zákoutí
Zas pohled dolů - na Baarův park. Park dole u země je příjemný, ale takhle ze shora mezi těmi krabicemi vypadá tak nějak moc nově....Pohled směrem na Hostivař. Dva komíny patří, myslím, Pražské plynárenské.


Přiblížení  na  vláčky. Kolejnic je vidět spousta - ale nějak z nich nejsem moudrá... Pohled na Michelský a Kunratický les přes Brumlovku a administrativní budovy BB Centra, V některých to znám...S druhou skupinou sjedeme dolů a ještě budovu chceme obejít, ale začíná pršet - pořádně. Běžíme se schovat a pak honem domů.5 komentářů:

 1. pěkná reportáž. Z budovy jsou krásné výhledy, ale samy o sobě se mi tyhle moderní skleněné budovy nelíbí. Ale terasa a její zákoutí jsou parádní. Je dobře, že tam může kdokoliv ze zaměstnanců a ne jen ti vyvolení :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Mám ráda na takových akcích právě ty střechy a nové pohledy na Prahu. Na Nákladovém nádraží se bohužel na střechu nemohlo. Jak kolobrndíš?

   Vymazat
  2. mám otázku, jak se o takových akcích dozvídáš, narážím na zajímave akce, ale vždycky až na netu když o nich někdo napíše, že tam byl. Jinak zatím moc nekolobrndím...bylo hrozný vedro a to já zrovna nemusím. No a pak práce od skoro nevidim do skoro nevidim a když je volno, chodím na rehabilitaci s patou...nejspíš se mi dělá opět ostruha a to bolí jako čert. S tím se moc kolobrndit nedá, takže jsem omezila i pěší výlety. Jo holt každý rok cítím a moje nohy mně bolí čím dál tím víc. Ani se nedivím, tolik hodin na nich stát bez možnosti si trochu ulevit a třeba si na chvíli sednout.

   Vymazat
  3. O Open House jsem se dozvěděla asi před dvěma lety náhodou od dcery a od té doby ho sleduji.
   Myslím, že třeba o EHD vím od Tebe.
   A příští víkend (9.-11.) jsou hned 3 akce, ale ty určitě znáš - v pátek Noc kostelů, pak Víkend otevřených zahrad a Muzejní noc.

   Nikdy jsem nechtěla Facebook, ale kvůli těm akcím jsem si ho nakonec pořídila. Sleduji na něm buď Stránky - např. Kam v Praze zadarmo, deník Metro, Kam dnes v Praze, Prague City Tourism, Kudy z nudy
   nebo Skupiny jako Z metropole. Minulý víkend proběhla bezvadná událost -Malostranské dvorky..a info bylo na FB

   Přeju Ti příjemné rehabilitace, hlavně a´t brzy pomohou, ať je Ti dobře!

   Vymazat
  4. A ještě další akce na tento víkend - Žižkovské mezidvorky:
   https://www.facebook.com/zizkovske.mezidvorky/


   Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)