středa 10. srpna 2016

Bom Jesus - lákadlo z obálky

Den výletu: So 4.6.2016
Tohle místo je na obálce našeho knižního průvodce Portugalskem. Hned se nám zalíbilo a pak jsme zjistili, že nebude problém si sem udělat z Porta výlet.
Byli jsme tady na Mapy.cz

Bom Jesus je velkolepé poutní místo na kopci východně od města Bragy. V roce 1722 si arcibiskup z Bragy objednal  k původní malé svatyni obří barokní schodiště - Escadria Bom Jesus. Schodiště a kostel Bom Jesus na místě staré svatyně byly dokončeny roku 1811. 
My jsme si na poutníky nehráli, ale důkladně jsme to tu okoukli.

Ráno spěcháme na nádraží Sao Bento, kupujeme lístek do Bragy (asi 6 euro) - je to hodinka jízdy vlakem. Pak ještě městským autobusem od nádraží až pod schodiště na Bom Jesus.
Teď bychom mohli vyjet na vrchol ke kostelu lanovkou, ale my jsme přece trochu poutníci a schodiště si vychutnáme nahoru i dolů pěšky.

Procházíme vstupní branou
Spodní část křížové cesty mi trochu připomíná ty asijské chrámy pohlcené džunglí. Jsou tu mechem porostlé kaple a je to tu temné a vlhké. Moc pěkné. A ještě tenhle brouk.


V prostorných osmibokých kaplích jsou znázorněny výjevy předcházející Kristovu ukřižování - dost velké sochy. Tady je "korunování trním" (tak google přeložil nápis "coroacao de espinhos"). Tak to asi nejsou přímo jednotlivá zastavení křížové cesty... ale já nejsem znalec.
Občas se ohlédneme zpětAle tady už se před námi jasní


Vycházíme terasu. Velká změna - ze zeleného šera do zářivě bílé.
Na jednu stranu nádherná vyhlídka na Bragu  a široké okolí


A na druhou - náš obraz z obálky!


a ještě


Při pohledu zpět manžela zaujaly točité sloupy.


Nahoře vytéká voda z hadí tlamy a kolem dokola krouží dolů


Hodně schodů nás ještě čeká


Schodiště v prostřední části znázorňuje pět smyslů - tady je jako příklad zrak. V další části pak pokračuje jako schodiště tří ctností.


Současně cestu stále lemují kaple 


Stoupání nám zpříjemňují i keřové útvary :)
A taky vidíme lanovku!Už jsme na další terase u kostela Bom Jesus


Jdeme dovnitř
Před kostelem je krásně upravené veliké prostranství
Další kaple


Jdeme se podívat na horní stanici lanovky. Je z roku 1882 a stále funguje na vodní pohon, stejně jako zpočátku fungovala lanovka na Petřín. Do nádrže ve voze, který je nahoře, se napustí voda tak, aby převážila vůz, co je dole.

Tady na vršku jsou stánky s občerstvením a několik moc nóbl hotelů, u jednoho z nich ve stínu stromů je terasa s další pěknou vyhlídkou na Bragu


Ještě kousek výš objevíme kruhové prostranství se čtyřmi kaplemi a kašnou uprostřed. Nějaká početná rodina se před jednou z  kaplí modlí a pak zpívají. A totéž opakují u další kaple. Tak je chvilku posloucháme. Je tu takový klid... A zase jiná vyhlídka
O kousek dál je park s jezírkem a lodičkami a romantickými stavbami

Normálně tu na svahu rostou voděnky!
A to už je konec.
Stejnou cestou se vracíme dolů a čekáme na autobus do Bragy.
Bom Jesus na nás opravdu zapůsobil - krásné místo!

Město Braga určitě také stojí za prohlídku - je známé už z doby Římanů. Od 12. století byla Braga sídlem arcibiskupů a v současné době působí jako církevní rezidence a správní středisko provincie Minho.

Nám ale zážitek z Bom Jesusu na jeden příjemně strávený den stačil, tak rovnou do vlaku a zpět do Porta.

V textu čerpáno z průvodce:
SYMINGTON, Martin. Portugalsko. Vyd. 4., (dopl.). Přeložil Lenka SVOBODOVÁ, přeložil Josef KOVAL. V Praze: Ikar, 2009. Společník cestovatele. ISBN 978-80-249-1174-8.

6 komentářů:

 1. Nádherné fotky, jako z pohádky!

  OdpovědětVymazat
 2. To je nádhera, kochám se a trochu závidím ty parádní rozhledy. Moc pěkný výlet jste si udělali

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že okolí jsme už prozkoumat nemohli.. a už se tam asi nikdy nepodíváme.

   Vymazat
 3. To je teda paráda, k tomu není co dodat... Chtěla jsem napsat, že to je jako v pohádce, ale Alice mne už předběhla :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)