neděle 30. září 2018

Příšovice - Všeň - Přepeře - Svijany

Den výletu: So 7.7.2018
Jeden z horkých dní. Říkáme si, že se musíme přizpůsobit a nebýt v tom horku stále zalezlí uvnitř. Tak šup kolobky za auto a jedeme do Příšovic.
Uděláme malý okruh s moc pěknými výhledy.
Z Příšovic míříme na Všeň, Modřišice, Přepeře, Pěnčín, Svijanský Újezd, Svijany.
Nebýt toho horka, navštívili bychom asi i zříceninu hradu Kozlov - Chlum. (Všeň a po žluté značce). Snad někdy příště.
Jeli jsme tudy na Mapy.cz

Parkujeme v Příšovicích.
První zajímavostí na cestě je Holánův statek čp. 23
Velký statek pojizerského typu - má roubenou přední část. Obvyklou přízemní dispozici " světnice - síň - chlévy" doplňuje obytný prostor v patře, neseném tzv. českými podstávkami.
Za chvilku projíždíme mezi dvěma rybníky - Písečáky. Je tu koupaliště, tábořiště a hospoda. Taková pohodička.
Překročíme Jizeru


a stoupáme do obce Všeň. Jsme překvapeni krásnou vyhlídkou.
Ti, co tu bydlí... no, závidím jim :)

Ještěd


Při pohledu směrem k Turnovu jsou v pozadí Krkonoše, vpravo Kozákov.


Přiblížené Krkonoše - je vidět bouda U sněžných jam - no, trochu.


KozákovKostel sv. Filipa a Jakuba, Všeň


Tenhle kostelík mě zajímá.
Při našich výletech po Českém ráji na nás zdálky často žlutě svítil a vypadal  tak nějak větší, jak je zasazen do svahu. I když jsem se dneska snažila a fotila ho ještě několikrát, bohužel tentokrát nezasvítil.

Kdyby nebylo to vedro, asi bychom ještě pokračovali po žluté značce nejen ke kostelíku ale i dál na zříceninu Kozlov-Chlum. Tak to je náš rest, který snad brzy doženeme.

Sjíždíme po silničce do Modřišic.
Ohlédnutí zpět - ten kopec někde skrývá zříceninu hradu Kozlov.


Před námi Modřišice a Ještěd


KozákovV Modřišicích  stojí  kamenná zvonice - s dálkovým ovládáním zvonění poledne a v neděli na večer. Před zvonicí kamenný kříž.Pokračujeme do Přepeří. Tady posedíme na lavičce u Jizery u jezu.  A dáme svačinku :)Dívám se zas na kostel ve VšeniZnovu překročíme Jizeru a jsme u kostela sv. Jakuba v Přepeřích
Jedeme přes Pěnčín a Svijanský Újezd do Svijan

Zase vidíme kostel ve Všeni


Srdíčko?


Krkonoše a KozákovSvijany
První zmínka o vsi se objevuje v r. 1345, osídlení je zde již ve starší době kamenné. Pomohly tomu výhodné životní podmínka, např. dostatek vody z Jizery i svah poskytující útočiště před povodněmi a současně chránící před studenými severními větry. Důkazem jsou četné archeologické nálezy, z nichž nejcennější byly v r. 1854 bronzové kultovní labuťky z rané doby železné.
Ve středověku byly Svijany nejprve v majetku cisterciánského kláštera u Mnichova Hradiště, od poloviny 15. století prošly držením rodu Vartenberků, Valdštejnů, pánů z Krajku, Šliků a nakonec Rohanů. Do r. 1620 měly Svijany významné postavení - k panství patřilo 64 osad a vesnic. V té době (v r. 1564) byl založen i svijanský pivovar - dnes "vlajková loď" obce.  Původ svijanského - nyní Pernerova - mlýnu je dokonce ještě starší - byl založen r. 1420.
Od r. 1865 byla v provozu železnice z Prahy do Turnova.
V obci stojí na místě bývalé tvrze renesanční zámek z r. 1578 - dnes nepřístupný. Jen nádvoří a parčík.

Zámek Svijany
Vchod do parčíkuA zase ten kostelík..Vracíme se do Příšovic a hledáme ještě další roubenkyPříšovice - Bičíkův statek čp. 11
ukázkou lidové roubené architektury. Jedná se o patrové stavení s dlouhou pavlačí, obnovenou do původního stavu. Brána z roku 1804 má na omítce ornament. Jde o typickou usedlost pojizerského typu, na severní straně má stodolu a vjezd do polí. Statek byl postaven před rokem 1600, již v té době na něm hospodařil Bičíkův rod. Posledním hospodářem od roku 1923 byl Václav Bičík, který statek v roce 1984 prodal obci Příšovice, a jeho syn Ing. Václav Bičík, nemaje dědiců, daroval závětí v roce 1999 polnosti příslušející ke statku rovněž obci.

Bylo to asi 19 km.
V textu je čerpáno z informačních tabulí u cesty.

2 komentáře:

  1. To je zrovna jedna z těch částí naší země, kam bych při plánování výletu nad mapou asi cíleně nezamířila, ale na fotky se dobře kouká :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Máme rádi Český ráj a někdy hledám malý okruh, kde by se nám dobře jelo na kolobkách. A tady nás pěkně překvapily ty daleké výhledy - ve skutečnosti hezčí než na fotkách.

      Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)