pátek 2. března 2018

3x Brdy - srpen, září 2017 - na Prahu, na Tok, k Padrťským rybníkům

Dny výletů:
V Brdech - bývalé vojenské oblasti - jsme zatím stále ve stadiu počátečního průzkumu :) Překvapují nás různorodé krajiny - hluboké lesy a hned zas louky, které vypadají jako v zámeckém parku nebo vřesoviště s kamenným mořem. A pak najednou horská pláň jako na Jizerce.

Líbí se nám tady - moc. Lidí pomálu. Vlastně sem jezdíme většinou v sobotu, abychom vůbec někoho potkali, abychom se tu nebáli. Tentokrát volíme pro všechny 3 výlety příjezdovou trasu přes Příbram.


 • Z Lázu na Prahu 
TRASA

Projedeme Příbramí, za Bohutínem odbočíme na Láz a pokračujeme až k lesu. Parkuje tu několik aut, tak se přidáváme, vybalíme koloběžky a hurá na výlet. Po cyklostezce nejdřív k vodní nádrži Pilská.


Hráz působí úctyhodně mohutně.


Vodní díla Láz, Pilská a Obecnice slouží k zásobování Příbramska pitnou vodou. Láz a Pilská dodávají surovou vodu do úpravny vody Kozičín, Obecnice do úpravny vody  Hvězdička. Všechny tři přehrady byly původně rybníky, z nichž se vedla voda systémem otevřených příkopů do Příbrami, voda se používala v dolech.


Pokračujeme ke Skelné huti. Asi tu bývala. Zbylo tu pěkné jezírko s lekníny.

Šlapeme na  Prahu.Téměř na vrcholu hory Praha, stojí věž s meteorologickým radarem, který monitoruje počasí nad podstatnou částí České republiky.


Vrchol hory Praha leží ve výšce 862 m. n. m. - je o 3 m nižší než nejvyšší vrchol Brd - Tok.Na vrcholu se usadíme na piknik - no, vybalíme a vychutnáme si
 svačinu a pak ještě obhlédneme okolí vrcholu.

A vracíme se zpátky - to už se jen vezeme.


 • Z Obecnice na Tok
TRASA

V Příbrami odbočíme na Obecnici, kde parkujeme u fotbalového hřiště. Zase máme koloběžky a jedeme po cyklostezce směrem na Octárnu, k vodní nádrži Obecnice.

Stále mírně stoupáme po pohodlné silničce.Až na rozcestí s modrou značkou. Tady se ale rozhodneme tlačit koloběžky po neznačené kamenité cestě přímo na vrchol Tok.
Na fotce ten stoupák vůbec není vidět, ale zapotili jsme se pořádně.


Tady už  si zas můžeme vydechnout a rozhlížet se po vřesovišti. Asi jsme vlastně vešli do dopadové oblasti, takže jdeme řádně jen a pouze po cestě. Ale kolem se to  hemží domorodci, sbírajícími lesní plody.A tady  už je pan Tok - nejvyšší vrchol Brd - 865 m.n.m.
Zase si zasloužíme piknik. Je tu docela rušno. Než dojíme svačinku, vystřídá se tu asi 20 cyklistů. To je na místní poměry opravdu tlačenice. Zaslechneme neznámé slovo Carvánka.


Tak se vydáváme za nimi - na Carvánku.
Paseka s chatkou a studánkou.

Odsud zase odměna - parádní koloběžkový sjezd směrem k vodní nádrži Pilská.
Vyjíždíme z lesa nad Obecnicí a pak už jen k parkovišti...
 • Z Bukové k Padrťským rybníkům
TRASA

Zase jedeme přes Příbram, tentokrát až k Rožmitálu pod Třemšínem. Ale těsně před ním odbočíme na Věšín a pak na Bukovou, kde parkujeme u lesa.


Po téhle zelené značce se budeme vracet.
Vyrážíme na koloběžkách po cyklostezce a brzy jsme u červeného lomu.


Tady se tedy asi bere materiál na nové cesty, co v Brdech přibývají.
Chvíli jedeme lesem a pak si připadáme jako v parku.
A je tu Dolejší padrťský rybník.


Padrť - tady to vypadá jako na Jizerce


Tak už začíná podzim


Na hrázi Hořejšího padrťského rybníka zas  posedíme, posvačíme,


přejdeme hráz a pokračujeme po zelené značce na Václavku a stoupáme k Jahodové hoře.
Zelená značka je vyznačena na mapě, v reálu ještě na části trasy chybí.

Cesty v Brdech  mají také vlastní značení - spíš jména jako ulice a dřevěné cedulky - na začátku a na konci cesty. Např. Havelská, Andělská, Josefka - na Mapy.cz jsou také vyznačené. Neudělala jsem bohužel fotku. Příště.Na rozcestí u Jahodové hory jsou na mapě jistě zajímavé odbočky zelené značky- asi skaliska s rozhledy. Nebo jsou tu třeba jahodiště?  Nevíme. Tentokrát jsme je neprozkoumali. Snad někdy, až půjdeme pěšky, bez koloběžek.
Teď už se vracíme zpátky do Bukové.
2 komentáře:

 1. Paráda! Brdy jsou krásné a už se těším, až se tam vypravíme znovu (takže opět děkuji za tipy ;)). Byli jsme loni na jaře prozkoumat Jordán (psala jsem u sebe povídání i o historii), pěkná (a zatím téměř liduprázdná) oblast.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi uniklo - u Tebe i v reálu.
   U Tebe už jsem to napravila - moc pěkný článek :)
   V reálu jsme se z Toku vraceli opačnou stranou. Takže Jordán a Houpák na nás teprv čekají. Už aby bylo jaro :)

   Vymazat

Děkuji za návštěvu, komentář mě potěší :)